2020 bebek bakıcısı sigorta primi ne kadar? Ev hizmetlerinde çalıştırılan bakıcı da dahil olmak üzere herkesin mecburi olarak SGK Ek 9 10 günden fazla veya ek 10 günden az sigortalanması mecburidir.

Ev hizmetlerinde çalışan bakıcılar için yatırılacak sigorta prim miktarları işveren ve çalışanın teşvikten faydalanma durumuna göre değişiklik gösterir. Bakıcı sigorta başvurusu nasıl yapılır,hasta ve bebek bakıcı sigortası nasıl yapılır, bakıcı sigortası ne kadar gibi belli başlı durumlarda bilgi bulabilirsiniz.

2020 Bebek Bakıcısı Sigorta Primi

Bakıcılara Sigorta Mecburiyeti

Bakıcı olarak çalıştırılan bebek ya da hasta bakıcılarının SGK ev hizmetleri çerçevesinde sigortalanması kanunen mecburidir.

Bakıcı Sigortası Nasıl Yapılır?

Bakıcıların sigorta girişleri ev hizmetleri çerçevesinde yapılır. Eğer bakıcınız ay içerisinde 10 günden az baktığımızda toplamda 75 saatten az çalışıyor ise ev hizmetleri on günden az yalnızca brüt günlük olarak asgari ücretin %2’si kadar prim ödemelisiniz. Eğer ki bu saat 75 saatten 1 saatte olsa fazla ise 10 günden fazla ise aylık prim ödemeniz gerekir. On günden az ve on günden fazla prim tutarları da aşağıda açıklanmıştır.

Bakıcı Sigorta Primi Ne Kadar?

Asgari ücretin belli olmasıyla beraber tüm teşvikler baz alınarak bakıcı SGK primi ne kadar diye sorulan sorunun cevabı aşağıda farklı farklı verilmiştir. Ödenecek olan aylık prim tutarları insanların teşvik durumuna göre değişiklik gösterir.

Bunları yapmak için bakıcı sigortasının hesaplaması brüt asgari ücretin günlük tutarının yaklaşık olarak %2’si oranında yapılmalı ve 10 günden daha az kapsamında bildirim yapılanlar için günlük olarak ödenecek sigorta prim tutarı 1,96 TL.

Ek olarak çalıştırdığınız yani 9 10 günden fazla çalıştırılan bakıcılar için geçmiş borcu olan varsa ve herhangi bir teşvikten faydalanmayanlar için aylık prim tutarı birim olarak 1103,62 TL’dir.

Prim ödemesini eğer ki düzenli yapıyorsanız, 5 puanlık indirimden faydalananlar için aylık prim 956,47 TL olmuştur.

Teşvik olarak 6111 teşvikinden yararlananlar için asgari ücret desteğiyle beraber aylık prim miktarı 500,31 TL’dir.

Yukarıda belirttiğim  tutarlar doğrultusunda 75 TL asgari ücret desteği de indirilecektir.

Bir önceki yazımız olan 2020 SGK SSK Rapor Parası Ne Kadar? başlıklı makalemizde 2020 SGK SSK Rapor Parası, SGK Rapor Parası ve SGK SSK hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz