• YARIM ALTIN
  3.129,00
  % 0,83
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  466649,123
  % -3,40
 • BIST 100
  %

2020 İş Göremezlik Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

2020 İş Göremezlik Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

2020 iş göremezlik ödeneği sorgulaması nasıl yapılır? İş göremezlik ödeneği çalışma şartlarını sağlayacak kadar sağlıklı olmayan, sakatlık durumu yaşamış kişilere yapılan ödemedir. Bu ödemelerin yapılması için kişinin sağlık raporu alması gerekir.

Alınan sağlık raporu kişinin çalışmaya elverişli olmadığını kanıtlar niteliktedir. Bu yönüyle ödenek “Rapor Parası” olarak da bilinmektedir.

2020 İş Göremezlik Ödeneği İçin Rapor Nasıl Alınır?

İş göremezlik ödeneğine başvuracak kişilerin öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almaları gerekir. Bu rapor alınırken her bölümden en az 1 adet doktor bulunan heyet karşısında muayene olunur. Bu heyet kişinin sağlık durumu ile ilgili çalışmasına engel durumları belirler.

Testler yapıldıktan sonra kişinin çalışmaya engel durumlarına göre rapor verilir. Raporun tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınması şarttır. Bunun sebebi özel hastanelerde ücreti karşılığında haksız raporların verilmesi üzerine devletin özel hastanelerden rapor verme yetkisini kaldırmasıdır.

İş Göremezlik Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

Sağlık raporuna başvuran kişilerin başvurularının olumlu sonuçlanması durumunda bu heyet raporu çalışan tarafından işverenine teslim edilir. İşverenin raporu aldığı tarihten sonra 5 gün içinde e – rapor sistemine giriş yapması gerekir. Bu süreyi ihlal eden işverenlere cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Raporun tesliminden sonra kısa süre içinde SGK tarafından incelenir ve onaylanır. Sonraki süreçte ise işveren ile bir ilişki olmadan para direkt olarak çalışanın hesabına yatırılır. Ödemeler kişinin ziraat bankası gibi devlet bankalarına ait hesaplarına yapılabildiği gibi PTT üzerinden de kişiye verilebilmektedir.

Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ödeneğin başvuru durumunu sorgulamak için e – devlet kapısı kullanılabilir. Son dönemlerde pek çok iş için kullanılan e – devlet kapısı son derece pratik bir şekilde işlemleri sonuçlandırmayı sağlamaktadır.

E – devlet üzerinden iş göremezlik ödeneği sorgulamak için öncelikle kişisel bilgiler doldurularak sisteme giriş yapılır. Ardından arama bölümüne “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” Yazılır. Çıkan sekmede devlet tarafından verilen hizmetler sayesinde başvurunun durumunu görmek mümkündür. Burada 4A ve 4B kavramları kişinin SGK kayıt durumunu gösterir. SSK’ya kayıtlı çalışanlar 4A diğer çalışanlar 4B güvence ve kayıt sisteminde yararlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bulunan Doğalgazın Maddi Değeri Açıklandı başlıklı makalemizde Bulunan Doğalgazın Maddi Değeri, Doğalgaz ve Enerji Bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.