• YARIM ALTIN
  1.291,70
  % 0,05
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  63336,138
  % -0,06
 • BIST 100
  %

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin Nedir ?

Artık tamamen teknolojik ve internet yaşamına dönmüş bulunmaktayız. Yeni çağda aktif olarak kripto paralar kullanılmakta. En çok tercih edilen kripto para birimi olan Bitcoin ( BTC ) nedir ?

Bitcoin Nedir ?

Blokzinciri teknolojisini aktif olarak kullanan, fiziksel değil tamamen dijital, elektronik bir kripto para birimidir. Ödeme sistemi ve merkez bağlantısı sabit olmayan bir para türüdür. Kripto sistemlerinde kullanıcılar bu para birimini istedikleri gibi aralarında transfer edebilir. Yapılan her bitcoin transferi ağlara kayıt edilir. Buna ise blockhain yani blokzinciri adı verilir.

Bitcoin Ne Zaman Çıktı ?

2008 yılında Satoshi Nakamoto isimli kişi ve ekibi tarafından merkezi sabit olmayan aracı olmadan ödeme geçilebilen bir sistem olarak piyasaya çıktı. Bitcoin herhangi bir kuruma veya kuruluşa bağlı değildir. Bu kripto para birimini istedikleri gibi herkes aktif olarak kullanabilir.

Blokzinciri Nedir ?

Bütün kullanılan kripto para birimlerini kullanıcılar arasında transfer yapılırken güvenli bir şekilde işlem sağlamaya yarayan bir çeşit güvenlik sistemidir. Yapılan bütün işlemler burada saklanır. Yapılan bütün işlemler bu ağda verilerle beraber şifrelenmektedir.

Bitcoin’in Fiyatını Kim Belirliyor?

Bazı kripto para satışı yapan markalar ve siteler bulunmaktadır. Fiyat değişikliği aslında arz ve talep ilişkisine dönüyor. Satışı yapan siteler komisyon ile çalıştığı için fiyatlarda oynama yapıyor ve buda piyasada fiyat değişikliğine neden oluyor. Hem markalar hem de kullanıcılar fiyatlarda değişik olmasına neden olmakta.

Bu kripto para birimini yatırım yapmak mantıklımıdır sorusunu aklınızda kurabilirsiniz. Aslında diğer yatırım işlemlerine göre daha mantıklı bir yöntemdir. Anlık olarak değişen fiyatları yüzünden sizi kâra geçirip bir anda ise batırabilir de. Bu sebepten dolayı bu işlemi yaparken anlık olarak piyasayı takip etmeniz gerekmekte.

Kripto Para Nasıl Alınır ?

Kripto paraların merkezi bulunmadığı için çevrenizde kripto para satan insanlardan alabilirsiniz. Veya komisyon ile çalışan madeni para satan marka ve siteler mevcut. Gerekli araştırmaları yaparak sitenin güvenli olduğuna karar verdiğinizde alım veya satım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bir çok teknoloji ve internet forumlarında da düşük komisyonlu alım – satım yapan insanlar bulunmakta.

Kripto Para Birimi Güvenlik İpuçları

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar korsanları sağlık merkeze kripto para fidye yazılımı yerleştirdi başlıklı makalemizde Bilgi, Colorado ve Crypto hakkında bilgiler verilmektedir.

Araç çubuğuna atla