• YARIM ALTIN
  1.299,30
  % 0,47
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8680
  % 0,07
 • € EURO
  7,8002
  % 0,48
 • £ POUND
  8,6691
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  0,9813
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,0971
  % 0,19
 • BITCOIN
  63978,699
  % 1,18
 • BIST 100
  117.867,10
  % 2,66

Bütçeye Göre Konut Kredisi Seçimi

Bütçeye Göre Konut Kredisi Seçimi
konut kredisi
Kredi

Herkes hayallerindeki o eve sahip olmak ister, bunun için ise birikmişine ek olarak borç edinme yoluna giderek ev satın alma durumunu gerçekleştiriyor. Fakat bazılarında ise bu durumda bu kadar kolay ve hızlı işlemiyor. Elindeki az bir bütçeyle veya hiç bütçesi olmayan vatandaşlarımız konut sahibi olmak için farklı yollara başvurmaktadır. Konut kredisi ilk adres olmaktadır.

Bunlardan yasal olan ve belirli vade seçenekleri doğrultusunda tüketicilere bankalar tarafından sunulan konut kredileri olmaktadır.

Vatandaşlarımız “bütçeye göre konut kredisi seçimi nasıl olmalıdır” sorusuna yönelik cevaplar ararken, bizlerde bunu göz önünde bulundurarak detaylı bilgileri sizlere bu konumuz dahilinde anlattık. Konut kredisi ile ilgili olarak bilgileri edineceğiniz konumuzda, ek olarak bu krediye yönelik farklı fikirler üzerine de bilgiler edinebileceksiniz.

Bütçenize Uygun Konut Kredisi Fikirleri

Kredi kapsamında da oldukça önem taşıyan aileye yönelik bütçe denilen brüt bir maaş illaki bulunmalıdır. Bu doğrultuda brüt kapsamında yer alan maaş içerisinden vergiler ve giderler kesildikten sonra ise net maaş ortaya çıkar. Bunu asgari ücret üzerinden örneklendirecek olursak, 2325 TL’ye tekabül etmektedir.

İşte tam da bu kapsamda bankadan alacağınız kredinin aylık geri ödeme tutarı bu rakamı geçmemelidir. Aksi takdirde yapacağınız başvuru kapsamındaki vade seçeneğinin ödeme tutarı yüksek olursa, muhtemelen onay alamayacaksınız.

Eğer tutar her halükarda aylık ödemenizin altında gözüküyor ise, banka bu kapsamda size bir teklif daha sunacaktır. Bu teklif ise arsa, daire veya benzeri bir taşınamaz mal değerine karşılık ipotek usulü kredi kullanımıdır. Eğer satın alacağınız ev krediye uygun ise bu kapsamda da banka size konut kredisi verebiliyor.

Konut Kredisi Başvurusunda Bilinmesi Gerekenler

Konut Kredisi Başvurusunda Bilinmesi Gerekenler
Kredi Başvurusunda Bilinmesi Gerekenler

Bankalar sundukları diğer tür kredi paketlerinde de olduğu üzere sizlere konut kredisini hayrına vermemektedir. Elbette ki her konuda da olduğu üzere bankaların bu krediyi size vererek bir çıkar elde etme planı düzeneğinden gitmektedir. Yani faiz oranları ve diğer ek masraflar da bu kredi paketinin içine dahil ediliyor ve sizden temin edilmek üzere isteniyor.

Faiz oranlarını kabul etmeniz ile birlikte geriye kalan kredi notu değeri ve diğer ek şartların sağlanmasıyla birlikte krediden faydalanabiliyorsunuz.

Garanti Bankası Konut Kredisi Hesaplama” haberimizden Garanti Bankası faiz oranlarını, detaylarını öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Konut Kredisi Hesaplama başlıklı makalemizde Garanti Bankası ve Konut Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Araç çubuğuna atla