• YARIM ALTIN
  1.294,70
  % 0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8610
  % -0,02
 • € EURO
  7,8054
  % 0,53
 • £ POUND
  8,6684
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  0,9807
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,0972
  % 0,25
 • BITCOIN
  63838,392
  % 0,79
 • BIST 100
  118.107,59
  % 2,87

Borsada Yatırım Türleri Nelerdir?

Borsada Yatırım Türleri Nelerdir?

Borsada yatırım aktif ve pasif yatırım olarak iki tane temel ana sınıfa ayrılabilir. Pasif yatırım yapanlar genelde endeks şeklinde büyük bir fona yatırım yaparlar ve alım satımı tercih etmezler.

Eğer kendileri doğrudan hisse alıyor olsalar bile 20-30 tane hisse alırlar bunu ömür boyunca uzun süreli tutarlar alımları da tek seferde yapmazlar aylık düzenli şekilde alım yapabilirler.

Eğer aktif yatırım yapıyorsa bir yatırımcı şunu düşünüyordur ben ucuz hisseleri tespit edebilirim pahalandığında satarım yeni ucuz hisseler bulurum zamanlama yaparım hisse seçerim ve ekstra ilave kazanç elde edebilirim iddasındadır aktif yatırım yapan yatırımcılar.

Eğer çok profesyonel değilseniz tam zamanlı olarak bu işe vakit ayıramıyorsanız pasif yatırım çok daha makul bir strateji olacaktır.

Nasıl Hisse Senedi Alabiliriz?

Hisse senedi alabilmek için yatırım hesabımızın bulunması gerekmektedir. Yatırım hesabını ya bankalar ile ya da aracı kurumlar ile açabiliriz bankalardan açıyor olsak bile o bankaların çalıştığı aracı kurumlarda hesabımız açılacaktır.

Çünkü borsada işlem yapma yetkisi sadece aracı kurumlarda bulunmaktadır. Günümüzde bütün önde gelen bankaların bu işle meşgul olan aracı kurumları mevcuttur. Bütün bankalarda gidip kapsamlı, geniş sözleşme metinlerini imzalayarak yatırım hesabını açabiliriz.

Yine birçok bankada yatırım hesabına internet aracılığıyla da ulaşılabilmektedir. İnternetten hisse alım satım işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. Yatırım yapacağımız banka ya da aracı kurumu seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli husus komisyon oranlarıdır. Bazı bankalarda bu oran binde 2 bazılarında binde 1 olabilmektedir.

Eğer işlem hacmimiz çok fazlaysa binde 1’den daha düşük oranlarda söz konusu olabilmektedir. Fakat pasif yatırım düşünüyorsak binde 1 oran veren bir banka tercih etmemiz ve mümkünse yıllık aidat ya da sabit ücret istemeyen bir bankayı tercih etmemiz makul olabilir.

Bir önceki yazımız olan Borsa Nedir? Hisse Senedi Sahibinin Hakları Nelerdir? başlıklı makalemizde Borsa, borsa nedir ve Hisse Senedi hakkında bilgiler verilmektedir.

Araç çubuğuna atla