• YARIM ALTIN
  1.291,70
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8627
  % 0,00
 • € EURO
  7,7740
  % 0,15
 • £ POUND
  8,6788
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  0,9810
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0969
  % -0,01
 • BITCOIN
  63059,319
  % -0,28
 • BIST 100
  114.808,56
  % -0,85

Borsa Fiyat Oluşumu Dışarıdan Nasıl Etkilenir?

Borsa Fiyat Oluşumu Dışarıdan Nasıl Etkilenir?

Borsada ideal olarak alıcı ve satıcı hiçbir etki altında kalmadan karşılıklı buluşur, uyuşur, fiyat oluşur. Fakat yurt dışında olsun Türkiye’de olsun Borsa dışından bazı güçler (kanunlar, usuller çerçevesinde kalmak şartı ile) borsayı etkileyebilmektedirler. Bu etkileme genellikle fiyatları destekleme, fiyatların düşüşünü önleme, fiyatı bir rakama oturtma amacını gütmektedir.Bizim Borsamızda bu işi öncülüğünü Devletin Kamu Ortaklığı Fonu yöneticileri yaptı. Belli kamu bankalarıyla anlaşarak, Özelleştirme kapsamında Borsada halka satılan hisse senetlerinin fiyatının düşmesini önlemek için destekleme alımı yapıldı.

Borsa

Bunu gören bazı firmalar, bazı bankalarla anlaşarak, kendi hisse senetlerinin fiyatlarının düşmesini önleyecek benzer uygulamaları sürdürdüler.

Mutlaka bu etkilemenin bir banka aracılığıyla yapılması şart değil. Borsadaki herhangi bir aracı kuruluş ile anlaşılarak da yapılabilir. Gerekli fon firma tarafından karşılandığında, zarar firma tarafından karşılandığında, zarar firma tarafından kabul edildiğinde, borsada aracılık yetkisi olan kişi, kuruluş veya banka bir hisse senedi fiyatının belli bir rakamın altına düşmesini önlemek için, o rakamdan alımı sürdürür.

Hisse Senedi Sahipleri Ne Kadar Vergi Öder?

Hisse senedi sahibi hiç bir şekilde vergi ödemez. Hisse Senedi alım-satımları vergiye tabi değildir. Hisse Senetleri sahiplerinin tahsil ettikleri kar payları için herhangi bir vergi yükümlülükleri yoktur. Hisse Senetleri sahiplerine dağıtılan kar paylarının vergileri Anonim Şirketler tarafından kesilip ödemeler net olarak yapılır.

(Bu vergi istisnası hakiki şahıslar-kişiler için söz konusudur. Kurumlar da alım satım karlarının vergilendirilmesi ile ilgili farklı vergi uygulamaları vardır.)

Hisse Başına Verim Nedir?

Hisse Başına Verim, bir Hisse Senedi’nin sahibine belli bir dönemde sağladığı net verimi (net kazancı) gösterir.

Belli dönem tanımı değişir:
– On iki aylık verim denildiğinde, Hisse Senedinin satın alış tarihinden itibaren geçen 12 aylık dönemdeki verimden söze-dilmiş olur.
– Bir aylık verim genellikle belli bir ayın 1 ’i ile 30/31 ’i arasındaki tarihindeki verimi,
– Bir yıllık verim, belli bir yılın 1 Ocak’mdan 31 Aralık’ma kadar ki dönemdeki verimi gösterir.

Klasik anlatımda Hisse senedi verimi iki şeyden kaynaklanır:

1- Şirketin faaliyeti nedeniyle bir yılda dağıttığı kar payı,
2- Şirketin dönem başındaki Borsa Fiyatı ile, dönem sonundaki fiyatı arasındaki fark. (Kazanç veya kayıp)

Türkiye’de Hisse Senedi verimi bu klasik nedenler dışında en çok iki şey etkiler:

– Bedelsiz Hisse Senedi dağıtımı
– Sermaye artırımında Rüçhan Hakkı kullanımı.

Bir önceki yazımız olan Borsa Tarihi - Borsa Nedir - Borsada Hisse Senedi Alım ve Satımı başlıklı makalemizde Borsa, borsa nedir ve Canlı Borsa hakkında bilgiler verilmektedir.

Araç çubuğuna atla