• YARIM ALTIN
  1.299,10
  % 0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8673
  % 0,07
 • € EURO
  7,8002
  % 0,47
 • £ POUND
  8,6710
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  0,9814
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,0971
  % 0,18
 • BITCOIN
  63875,332
  % 1,14
 • BIST 100
  117.680,72
  % 2,50

Menkul Kıymetler Yatırım Fonu – Bağımsız Dış Denetim

Menkul Kıymetler Yatırım Fonu – Bağımsız Dış Denetim

Yürürlükteki kanunları, aynı işi, bir “Anonim Şirket” oluşturmadan, bir “fon ayırarak-avans ödeme ile” bankaların ve sigorta şirketlerinin yapmalarına izin vermiştir. Sigorta şirketleri henüz bu alana girmemiştir. Fakat bankaların oluşturdukları, işlettikleri çok sayıda “Yatırım Fonu” vardır.

Bankalar belli bir portföy oluşturmak üzere belli rakamda bir avans para tahsis etmekte, bu para ile hisse senedi ve tahvil satın alarak portföy oluşturmakta sonra portföyü belli parçalara bölüp her bir parça için bir katılım belgesi (yatırım ortaklığındaki hisse senedinin benzeri) çıkarmakta ve bu katılım belgelerini o günkü değer üzerinden isteyene satmaktadır.

Katılım belgelerinin tamamı satıldığında bankanın bu amaçla tahsis ettiği “avans-ayırdığı on” geri ödenmiş olmaktadır. Artık o noktadan sonra, bankanın yatırım fonu ile ilgisi, işletme giderlerini fonun gelirlerinden tahsil ederek, fonu yönetme sorumluluğudur.

Fondaki hisse senetleri ve tahvillerin gelirine ve günlük değerine göre portföyün değerini banka her gün ilan eder. Bu toplam değeri çıkarılan katılım belgesi başına bölerek, her bir katılım belgesinin o gün kaç lira ettiğini açıklar, isteyenler katılım belgelerini günlük değeri üzerinden alıp salabilir. Bu alım satım yatırım fonunu kuran ve işleten bankada ve banka dışında yapabilir.

Bankalar, yatırım fonu kurabilir; yatırım ortaklığı kuramaz.

Şirket + şahıslar, yatırım ortaklığı kurar; yatırım fonu kuramaz.

Şirketlerin Bağımsız Dış Denetimi, Bağımsız Dış Denetçi Raporu Nedir?

Anonim Şirketler Genel Kurullarca seçilen denetçiler tarafından belli dönemlerde denetlenir. Bu denetçiler her yıl Genel Kurul’a rapor ile denetim sonuçlarını özetlerler.

Ortaklara dağıtılan faaliyet raporları, bilanço, kar ve zarar hesabı ile birlikte bu denetçi raporları da dağıtılır. Bütün dünyada, işi sadece “denetim yapmak olan” profesyonel “Denetim Kuruluşları” faaliyet göstermektedir. Bu kuruluşlar, talep de bulunan firmayı “tarafsız” bir gözle inceler. Bulgularını rapor haline getirir.

Türkiye’de de yabancı Bağımsız Denetim Kuruluşların şubeleri ve Türk denetim şirketleri faaliyet göstermektedir. Sermaye Piyasası Kanunu’na göre çıkarılan bir yönetmelikle Halka Açık Anonim Şirketlerin ve Borsa ile ilgili kurum ve kuruluşların Bağımsız Denetim Kuruluşlarınca denetlenmesi öngörülmüştür. Sermaye Piyasası Kurulu Bağımsız Denetimi “Anonim Şirketlerin kendi yetkili kurullarınca hazırlanan mali rapor ve tabloların gerçeğe uyup uymadığının belirlenmesi” olarak kabul etmiştir. Bağımsız dış denetleme sonucunda denetçilerin bulguları “olumlu/ olumsuz/şartlı” rapor halinde ortakların bilgisine sunulur.

Bir önceki yazımız olan Borsa Fiyat Oluşumu Dışarıdan Nasıl Etkilenir? başlıklı makalemizde Borsa, borsa nedir ve Canlı Borsa hakkında bilgiler verilmektedir.

Araç çubuğuna atla