• YARIM ALTIN
  1.299,50
  % 0,47
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8666
  % 0,06
 • € EURO
  7,8026
  % 0,50
 • £ POUND
  8,6722
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  0,9812
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,0971
  % 0,22
 • BITCOIN
  63873,654
  % 1,13
 • BIST 100
  117.680,72
  % 2,50

CBDC’ler Banka Hesaplarının Yeni Mimarisini Sunuyor

CBDC’ler Banka Hesaplarının Yeni Mimarisini Sunuyor

Yeni ortaya çıkmasına, merkez bankası dijital para birimleri ve bu fonların çekimleri hızla tipik banka hesaplarına ciddi bir alternatif haline geldi. CBDC, merkez bankası tarafından geleneksel para yerine tüketiciler ve şirketler tarafından kullanılmak üzere çıkarılan elektronik paradır. Kavram, 2016 yılında Kanada Merkez Bankası’nın araştırma danışmanı olan Warren Weber tarafından, özellikle bir merkez bankası tarafından çıkarılan ve Bitcoin (BTC) tarafından desteklenen bir para biriminin ayrıntılı olarak araştırıldığı ilginç bir makalede popülerleştirildi. Uluslararası Para Fonu, Uluslararası Hesaplaşma Bankası ve CBDC Grubu düşünce kuruluşu gibi uluslararası kuruluşlar ve dünyadaki merkez bankaları da bu konuyu araştırma ve çalışma grupları oluşturarak keşfetmeye başladı.

CBDC dalı çekimleri, son zamanlarda bir CBDC başlatmakla ilgilenen merkez bankalarına kademeli bir yaklaşım sunması nedeniyle son yıllarda yükseliş kazandı. Bu ürünler, ulusal para birimlerinde bulunan ancak bir özel banka firması tarafından bir merkez bankası veya düzenlenmiş finans kurumu ile ortak olarak verilen tokenler olan sentetik CBDC’leri ve stabilcoinleri içerir. Sentetik CBDC uygulama teklifleri şu anda küresel olarak merkez bankaları tarafından incelenirken, stable coinler şu anda aktif ve piyasada olan merkez bankası dijital parasının üç biçiminden sadece bir tanesidir. Stable coinler dijital cüzdan uygulamaları kullanılarak tutulur ve aktarılır. İhracatlar ya düzenlenmiş bankacılık kurumlarıdır ya da düzenlenmiş bankacılık kurumları tarafından desteklenmektedir. Araştırma Ekonomisi verilerine göre, araştırmamız, CBDC’lerin ve bunların sürgünlerinin toplam adreslenebilir pazarının, şu anda dünya çapında banka hesaplarında tutulan kümülatif paranın 18 trilyon doları aştığını göstermektedir.

Geleneksel banka hesapları ile sabit paralar arasındaki göze çarpan kontrastlar, geleneksel banka hesaplarına göre sabit paraların sunduğu hız, maliyet ve erişilebilirlik iyileştirmelerinde. Geleneksel bir ortamda, fon depolamak, göndermek ve almak için en temel bankacılık işlevleri bile sadece banka müşterileri tarafından kullanılabilir ve tipik olarak arkaik işlem süreleri ve ücretleri ile ilişkilidir. Stablecoins, tüm dünyadaki tüketicilerin sadece bir akıllı telefon ve internet bağlantısı ile ücretsiz olarak fiat para birimlerini depolamasına, göndermesine ve almasına olanak tanıyan açık erişim tasarımları ile bu sorunları ele alıyor.

Son yıllarda birçok yeni ihraççı istikrarlı madeni para piyasasına girdi ve ihraç edilen ABD doları istikrarlı paraların 2019’un başlangıcında yaklaşık 2,7 milyar dolara ulaştığı ilk büyük stabilcoin ihraççısı Tether (USDT), yıllar içinde geniş bir marjla, bu yeni ihraççılar 2018 yılında stabilcoin alanına ilave 700 milyon dolarlık sermaye girişi getirdi ve aynı yıl boyunca yıllık 1,1 trilyon dolarlık toplam sabit para birimi ticaret hacminin 11,5 milyar dolarını oluşturdu.

Stabilcoinlerin ticaret hacmi yıllar içinde önemli ölçüde artmış olsa da, ödeme hacmi de dikkate değer bir gelişme göstermiştir. Coin Metrics verilerine göre 2018’de Tether aracılığıyla 109 milyar dolardan fazla ödeme gönderildi. Bu rakamlar, banka havaleleri yoluyla gönderilen ABD doları cinsinden birçok trilyona göre soluk olsa da, böyle bir çözüm için anlamlı bir talep sinyali veriyor ve Western Union gibi yılda yaklaşık 200 milyar dolar ödemeyi kolaylaştıran alternatif para transferi seçenekleriyle iyi rekabet ediyor.

Stabilcoin piyasasının özellikle dikkate değer bir özelliği, paralel para piyasalarıyla çalışan geleneksel gelişmekte olan ekonomilere göre verimliliğidir. Özellikle, piyasa döviz kurları ile resmi döviz kurları arasındaki fark, geleneksel gelişmekte olan ekonomilerde çift haneli yüzde puanlar gördü, ancak istikrarlı para piyasası genelinde daha da sınırlı kaldı. Bu, büyük ölçüde dijital doğaları nedeniyle tarihteki en verimli paralel para piyasalarından bazılarını etkili bir şekilde yarattı. Bugün verimsiz paralel para piyasalarına sahip olanlar için – örneğin, Venezuela – istikrarlı paralar, özellikle para ve politik politika aksiliklerine karşı esnek olan yerel para ve ödeme sistemlerine uygun bir alternatif sunuyor. 2013’te Kıbrıs’ta olduğu gibi, tam bir bankacılık sisteminin kapanma olasılığı göz önüne alındığında, stabilcoins ve Bitcoin, geleneksel banka hesaplarına tek uygulanabilir, çalışan ve büyük ölçekli alternatifi sunuyor.

Stabilcoinler, CBDC’ler ve sentetik CBDC’lerin kitle pazarına ulaşmaları ve gelişmekte olan pazarlar dışındaki geleneksel banka hesapları için, özellikle son kullanıcılar için eksiksiz bir finansal hizmet paketi sunan hizmet sağlayıcılarının eksikliğini hesaba katmaları için uzun bir yol var. bu çözümler. Bununla birlikte, bu çözümlere yönelik kanıtlanmış talep, yetersiz paralel para piyasalarından veya ödeme sistemlerinden muzdarip gelişmekte olan piyasalarda ve aşırı kısıtlayıcı para politikalarını uygulayan herhangi bir piyasada yadsınamaz.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yazarın tek başınadır ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtmayabilir veya yansıtmaz.

Josiah Hernandez Satoshi Capital Advisors’ın kurucusu ve CEO’sudur. SCA’dan önce, perakende müşterilere odaklanan düzenlenmiş bir Bitcoin aracısı olan Coinsource’ın baş strateji görevlisiydi. Ondan önce, Wall Street merkezli bir Bitcoin borsası olan Coinsetter’de, 2016 yılında Kraken tarafından satın alınan kurumsal müşterilere odaklanan küresel iş gelişimine yöneldi. Coinsetter’deki görevinden önce Josiah, dijital varlık pazarını arbitraj ticareti yoluyla öğrendi. Dijital para biriminin sunduğu makroekonomik yenilik potansiyeli konusunda derin bir tutkudur ve küresel Bitcoin topluluğuna yoğun bir şekilde katılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kripto Para Birimi Güvenlik İpuçları başlıklı makalemizde Birimi, Güvenlik ve İpuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Araç çubuğuna atla