• YARIM ALTIN
  2.569,00
  % 0,23
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  566821,734
  % -1,18
 • BIST 100
  %

ABD Uzay Kuvvetleri veri koruması için blockchain firması Xage Security’den yararlanıyor

ABD Uzay Kuvvetleri veri koruması için blockchain firması Xage Security’den yararlanıyor

Yakın zamanda oluşturulan Birleşik Devletler Uzay Kuvvetleri veya USSF ve ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı, veri güvenliği sistemleri geliştirmek için blok zinciri firması Xage Security’yi seçti.

Xage Security yaptığı açıklamada, USSF için uçtan uca veri koruması sağlamak için bir sözleşme yapıldığını söyledi. Şirket, proje için blok zinciri tabanlı Xage Security Fabric çözümünü kullanacak.

Şirket, Xage Security Fabric’in tüm sistemleri güvence altına alabilen ve tek giriş noktalarını kaldıran birleşik bir platforma sahip olduğunu, böylece bilgisayar korsanlarının bilgileri silemeyeceğini söyledi. USSF’nin sistemlere kimin eriştiğini doğrulamasına, yer ekipmanı çevrimdışı olsa bile uyduların güvenli bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamasına ve operasyonel birimlere tamamen aktarılıncaya kadar verileri korumasına olanak tanıyacak.

Bu, Xage Security’nin Aralık 2019’da imzalanan ilk sözleşmenin ardından ABD Hava Kuvvetleri tarafından kazandığı ikinci sözleşmedir.

USSF, uzayı savunmak ve askeri uzay sistemlerini satın almak için geçen yıl Aralık ayında kuruldu. Illinois Üniversitesi’ne göre uzay sistemleri, uzay görevlerini gerçekleştirmek için birlikte çalışan altyapı ve araçlardır. Bunlar uydular ve hatta uzay gemileri olabilir. Birçok uzay sistemi büyük ölçüde iletişime ve coğrafi konumlandırmaya dayandığından, gönderilen verilerin tehlikeye atılamaması çok önemlidir.

Xage Security CEO’su Duncan Greatwood, blockchain’in USSF’nin karmaşık ihtiyaçlarının çoğunu karşıladığını söyledi:

“USSF, her varlık ve veri öğesi genelinde alan etki alanı esnekliği ve nesnel durumsal farkındalık oluşturmak için güvenliğin merkezi olmayan bir şekilde uygulanmasını gerektiriyor. Xage çözümünü, karmaşık kritik altyapı sistemlerinin ihtiyaçlarına hizmet edecek şekilde geliştirdik ve Xage çözümünü, blockchain korumalı bir uzay sistemi güvenliği biçiminde Uzay Kuvvetlerine getirmekten heyecan duyuyoruz. “

Hava Kuvvetleri ve USSF dahil tüm askeri silahları denetleyen ABD Savunma Bakanlığı, bir süredir blockchain ile ilgileniyordu. Indiana merkezli blok zinciri şirketi Simba Chain’e, bu yılın Mart ayında hassas araştırma ve geliştirme verileri için güvenlik sağlamak üzere bir sözleşme verdi. Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı veya DARPA, 2019’dan beri blok zincirinde yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Finansal okuryazarlık, dijital varlık endüstrisini gelecek için sürdürülebilir hale getirecek başlıklı makalemizde Dijital, endüstrisini ve Finansal hakkında bilgiler verilmektedir.