• YARIM ALTIN
  1.557,50
  % -0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2916
  % 0,86
 • € EURO
  8,5355
  % -0,93
 • £ POUND
  9,5277
  % -0,26
 • ¥ YUAN
  1,0429
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % 1,12
 • BITCOIN
  85493,235
  % 0,91
 • BIST 100
  1.060,59
  % 2,53

Açık Anahtar Şifreleme Nedir? Bitcoin Açık Anahtarlı Şifreleme

Açık Anahtar Şifreleme Nedir? Bitcoin Açık Anahtarlı Şifreleme

Açık Anahtar Şifreleme nedir, Açık Anahtar Şifreleme nasıl bulunmuştur, Kripto para dünyası ve Bitcoin üzerinde açık anahtar şifreleme nasıl olur sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Haberleşmenin söz konusu olduğu her durumda insanoğlu tarih boyunca şifreli haberleşmenin ve yazışmanın yöntemlerini geliştirmeye çalışmıştır. Eski Romalılardan beri üzerinde bir çok çalışma yapılan bu alanın adı da kriptografidir.

Sezar’ın adıyla anılan şifreleme metodunundan, 18. ve 19. yy’larda geliştirilen şifreleme metodlarına kadar bir yığın ve bir öncekinden daha güvenli sistemler geliştirilse de, bu alanda çığır açan çalışmalar 2.dünya savaşı sırasında ve sonrasında gerçekleştirildi.

Şifreleme konusunda başından beri karşılaşılan ilk sorun, iki taraf arasında gizlenecek bilginin hangi anahtarla şifreleneceği ve bu anahtarın güvenliğinin sağlanması olmuştur. Bu anahtarın 3. bir şahıs tarafından ele geçirilmesi durumunda bütün haberleşme güvenirliğini yitirecektir.

İşte bu problemi ortadan kaldıran en önemli buluş, 70li yıllarda geliştirilen açık anahtarlı şifreleme metodudur. Bu yöntemde, bir yerine iki anahtar kullanılır. Birbiriyle matematiksel olarak bağlantılı olan bu anahtarlardan biri tamamen gizli kalacak ve kimseyle paylaşılmayacakken diğeri istenilen kişiye ya da kamuya açılabilecektir.

Dağıtılan anahtara açık anahtar, gizli tutulana ise gizli ya da özel anahtar denir. Açık anahtardan özel anahtarın elde edilmesi imkansıza yakındır. Fakat bu iki anahtar matematiksel olarak bağıntılıdır. Gizli anahtar kimseyle paylaşılmayacağı için ve hatta şifreli haberleşmenin yapılacağı kişi tarafından da bilinmesi gerekmediği için haberleşmenin güvenirliği problemi büyük ölçüde halledilmiş olur.

Hakan ve Ayli’nin gizli bir haberleşme gerçekleştirmek istediğini farz edelim. Yöntem olarak da açık anahtarlı şifrelemeyi seçmiş olsunlar. Bu durumda hem Hakan’ın hem de Aylin’nin birer gizli anahtarı ve bu anahtarla ait açık anahtarları bulunacaktır. Herkesin açık anahtarı kolayca bulunabilir ve listelenebilir şekildedir.

Hakan, Aylin’e göndermek istediği mesajı Aylin’nin açık anahtarıyla şifreler. Artık şifrelenmiş bu mesaj sadece Aylin’nin özel anahtarıyla çözülebilir. Öyle ki, Hakan bile kendi şifrelediği bu mesajı çözemez. Aylin’nin gizli anahtarı sadece Aylin’de olduğu için bu mesajı sadece Aylin çözebilir ve okuyabilir.

Ortada riske atılması gereken bir anahtar kalmamıştır. Aynı şekilde, Aylin de Hakan’a gizli bir mesaj göndermek isterse, bu mesajı Hakan’nın açık anahtarıyla şifreler ve iletir. Bu ileti ancak Hakan’nın gizli anahtarıyla çözülebilir, yani sadece Hakan çözebilir. Özetle, gizli anahtarın şifrelediği mesaj açık anahtarla, açık anahtarın şifrelediği bir mesaj da sadece gizli anahtarla çözülebilir.

Gizli Anahtarla Şifreleme

Madem ki, açık anahtarlar herkes tarafından erişilebilirdi, öyleyse gizli anahtarla bir mesajın şifrelenmesi anlamsız olacaktır. Çünkü gizli anahtarın şifrelediği bir mesaj sadece açık anahtarla çözülebilir, bu da herkes tarafından okunabilir anlamına gelir. Fakat bu da başka bir konuda oldukça işimize yarayacaktır, eğer ki herkesin okumasında sakınca olmayan bir yazıya, bu yazının bir özetini (hash fonksiyonu) ekleyip, bu özeti de gizli anahtarımızla şifrelersek, bu bilgiyi alan kişi mesajın aynı hash’ini elde edip açık anahtarımızla şifrelenmiş kısmı çözerek iki bilgiyi kontrol edebilir.

Eğer mesajda iletim esnasında bir karakter bile değiştirilmiş olsa hash fonksiyonu dolayısıyla şifrelenmiş kısım da değişecektir. Özetle bu yazının kesinlikle bizden çıktığını göstermiş oluruz. Bu işleme de mesaj imzalama denilmektedir. Öyleyse açık anahtarlı şifreleme yöntemi iki işlevi gerçekliştirmemize olanak tanır:

1- Şifreleme,

2- İmzalama

Açık anahtarla şifreleyip, gizli anahtarla imzalayabiliriz.

Bu çığır açan buluş kriptoloji alanında insanoğlunun yüzyıllardır çözmeye uğraştığı şifreleme problemini çözmüştür.

Açık Anahtar Şifreleme Bitcoin

Günümüzde internet ve bilgisayar haberleşmesinde hemen hemen her alanda kullanılır bir yöntemdir. Bitcoin teknolojisi de açık anahtarlı şifrelemeyi esas alır.

Bitcoin adresleri de aslında gizli bir anahtara karşılık gelen açık anahtarlardır. Burada seçilen şifreleme yöntemi ECDSA‘dir. Bu yöntemde, açık anahtar gizli anahtardan üretilebilir. Dolayısıyla, bir Bitcoin adresini kaybetsek bile gizli anahtara sahip olduğumuz müddetçe adresleri tekrar kolaylıkla oluşturabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Her İşlemde Farklı Bitcoin Adresi Kullanmak başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin Güvenliği ve Bitcoin Online Cüzdan hakkında bilgiler verilmektedir.