• YARIM ALTIN
  1.557,50
  % -0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2916
  % 0,86
 • € EURO
  8,5355
  % -0,93
 • £ POUND
  9,5277
  % -0,26
 • ¥ YUAN
  1,0429
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % 1,12
 • BITCOIN
  85483,228
  % 0,84
 • BIST 100
  1.060,59
  % 2,53

Altın Hesabı Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Altın Hesabı Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Birikimlerini yatırım amaçlı olarak değerlendirmek isteyen tüketiciler altın hesabı nedir ve avantajlı mıdır gibi bilgiler edinmektedirler. Bu kapsamda gelişen ve edinilen bilgiler doğrultusunda en doğru yatırıma yönelik tüketicilerin adım atması kendilerine kazanç sağlamaktadır.

Altın Hesabı Nedir?

Altın Hesabı

Altın Hesabı

Altın hesabının avantajları ve dezavantajlarına değinmeden evvel, öncelikle altın hesabı nedir ve neye göre işler gibi merak edilenlere yönelik bilgiler aktaralım. Yastık altında tabiri ile ev ortamında saklanan altınların ortaya çıkarılarak bankalardaki mevduat ürünlerine dönüştürülerek gerçekleştirilen hesap türünü kapsamaktadır.

Kişilerin istekleri üzerine çeyrek altın, Cumhuriyet altını, bilezikler ve kolye gibi değerli altınlarız bankalar nezdinde değerlendirilerek açılan altın hesabına aktarılmaktadır. Öte yandan ilgili bankalardan anlık kur değişimlerine yönelik değer hacmi kapsamında para karşılığı altın hesabınızı da aktif edebilirsiniz.

Altın Hesabının Avantajları Nelerdir?

Bankalar nezdinde oluşturacağınız altın hesabı ile birlikte hem altınlarınızı güvenceye alabilirsiniz hem de kazanç elde edebilirsiniz. Buna yönelik altın hesabınızda yer alan birikimlerinizin gram veya ayar cinsinden olacak şekilde güvende tutabilirsiniz.

Banka ile yapacağınız anlaşmaya bağlı olarak belirlenen faiz oranı üzerinden de gelir elde edebilirsiniz. İsteğiniz doğrultusunda bankada güvence altına aldığınız altınlarınızın hem çalınmaya karşı önlemini alabilir hem de eskiye dayalı ayar kaybına uğramaksızın her türlü olumsuz durumda muhafaza edebilirsiniz.

Kuyum değerlerinizi hesaplarda tutarak bankaların sunduğu kasa hizmetlerinden de en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Altın Hesabının Dezavantajları Nelerdir?

Altın Hesabının Dezavantajları Nelerdir

Altın Hesabının Dezavantajları Nelerdir?

Altın hesabınız üzerinden değerlendirilen ve buna yönelik piyasadaki hareketlenmelere, bankalarda bulunan yatırımınızın bozdurulma sürecindeki altın alım ve satım fiyatları etki görebilmektedir. Bu doğrultuda ise altın hesabınızda bulunan değerleriniz üzerinden ciddi fark zararları yaşayabilirsiniz. Neden olacak faktörler üzerinde daha fazla dikkatli bir inceleme yaparak altın hesabınızın değer kaybetmesinin önüne geçebilirsiniz.

Altın hesabı işlemleri doğrultusunda sadece mesai saatleri içerisinde işlem görebilirsiniz. Bankaların kapalı olduğu süreçler doğrultusunda altın hesabınızı dilediğiniz gibi bozduramazsınız. Tabi, bu durumun her bankada zorunlu olmadığını ve bankadan bankaya değişiklik gösterebileceğini de söylemeden geçmeyelim. Bu durum üzerine bankalarda bulunan altın hesabınızı daha iyi bir işlem kapsamında tutabilmek adına dünya genelinde piyasanın kullanımına yönelik işlem saatlerinde hamleler yapmanız faydanıza olacaktır.

Altın Hesabı Olan Bankalar içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Olan Bankalar başlıklı makalemizde Altın Hesabı, Garanti Bankası ve VakıfBank hakkında bilgiler verilmektedir.