• YARIM ALTIN
  2.563,00
  % 0,04
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  566629,295
  % -2,11
 • BIST 100
  %

Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır?

Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır?

Ekonomi ile uğraşmaya başladığınızda daha önce karşılaşmadığınız yada ne anlama geldiğini tam olarak bilmediğimiz bazı terizimler ve yöntemler ile karşılaşırsınız. Bu terimlerden biride arbitrajdır. Bazı yerlede arbitaj olarak geçmektedir. Peki abritraj nedir? Arbitaj ne demek biliyor musunuz? Bu yazımda arbitraj ne demek bunu anlatıcam.

Arbitraj Nedir?

Finansif bir terim olan arbitraj bir varlığın piyasalar arasındaki fiyat farkından faydalanıp, düşük fiyata satıldığı piyasan alıp aynı anda yüksek fiyatla satıldığı piyasada satma işlemidir. Piyasa farklarından para kazanma işlemi teoride çok kolay olarak görünsede aslında oldukça zor bir işlemdir. Arbitraj nedir sorusuna bu şekilde cevap vermiş olduk.

Normal piyasa şartlarında tüm piyasa oyuncularının bilgi, haber ve verilere ulaşabildiği düşünülür ve tüm piyasalardaki varlıkların fiyatlarınının aynı olduğu sanılır. Fakat birçok sebepten dolayı piyasalar arasında fiyat farkları oluşur. Oluşan bu fiyat farkına arbitraj adı verilir.

Arbitraj Çeşitleri

Arbitraj genellikle finansal piyasalardaki ticaret fırsatlarına atıfta bulunurken, diğer hoş piyasaları kapsayan diğer arbitraj fırsatları da vardır. Bunlar arasında risk arbitrajı, perakende arbitraj, konvertibl arbitraj, negatif arbitraj ve istatistiksel arbitraj bulunmaktadır.

Risk arbitrajı

Bu tür arbitraj, birleşme ve devralma sürecinde hisse senetlerinin satın alınmasını içerdiği için birleşme arbitrajı olarak da adlandırılır. Risk arbitrajı, hedefin hisse senetlerini satın alan ve iktisap eden hisse senetlerini kısa satan riskten korunma fonları arasında popüler bir stratejidir.

Perakende arbitraj

Tıpkı finansal piyasalarda olduğu gibi arbitraj da en sevdiğiniz süpermarketteki alışılmış perakende ürünlerle gerçekleştirilebilir.

Konvertibl arbitraj

Bir başka popüler arbitraj stratejisi olan konvertibl arbitraj, konvertibl bir menkul kıymetin satın alınmasını ve temel stoğunun kısa satışını içerir.

Negatif arbitraj

Negatif arbitraj, borçlunun borcuna ödediği faiz oranı (örneğin tahvil ihraç eden kişi) bu fonların yatırıldığı faiz oranından yüksek olduğunda kaybedilen fırsatı ifade eder.

İstatistiksel arbitraj

Stat arb olarak da bilinir, farklı piyasa fiyatlarına sahip finansal araçlar arasında ticaret fırsatları bulmak için karmaşık istatistiksel modelleri içeren bir arbitraj tekniğidir. Bu modeller genellikle ortalama geri dönüş stratejilerine dayanır ve önemli hesaplama gücü gerektirir.

Peki volatilite nedir biliyor musunuz?