Arıcılık kredisi, arı yetiştiricilerine ve ürettiği balı pazarlamak isteyen çiftçilere verilen teşvik desteğidir. Bu destek, bankalar veya özel firmalar tarafından verilmektedir. Devlet hayvancılık kredileri altına verilmekte ve kovan satın almak isteyen üreticiler de bu imkan sağlanmaktadır. KOSGEP bilindiği üzere, girişimci olmak isteyen insanlara, belirli meslek dallarında eğitim düzenleyen ve üreticilere hibe desteği sunan kuruma denir. Bu kurumun arı sektörüne özel sağladığı birçok maddi destek verilmektedir. Ancak önemli bir not ise, KOSGEP tarafından sağlanan tüm hibeler sadece hayvan yetiştirmek amaçlı verilmektedir.

 

Arıcılık Kredisi İçin Gerekenler

Arı yetiştiriciliği için, kurum veya bankalardan kredi talep edilmesi için, üretim yapılacak olan arıların bir takım özelliklere sahip olması gerekmektedir. İlk olarak, söz konusu arıların kesinlikle arı kayıt sisteminde üyeliği olması ve alınacak olan arı kovan sayısının minimum 50 adet veya üstü olması kredilerin kabulü için gereken maddelerdir. Ayrıca, kurduğunuz tesisin sağlık açısından tehlike arz etmemesi ve gerekli olan tüm belgelerin tamamlanmasıdır. Bu belgeler, nüfus belgesi, tarımsal işletmesini ait topu örneği, krediye karşılık gösterilecek olan teminatlar, bilanço esasına göre geçmiş son 3 yılda yapılan faaliyetlerin gelir tablosu ve son olarak çiftçi belgesidir. Krediyi veren tüm kurumların istediği belgeler değişebilir ancak arıcılık kredisi başvurusu sırasında tüm evrakların tamamlanmış olma şartı her kurum için geçerlidir. Diğer bir aranan şart ise, arı kovanı, maske, körük el demiri, bal süzme makinesi, polen kurutma makinesi, ana arı ızgarası ve arı kafesi gibi ekipmanlara sahip olunması gerektiğidir. Aynı zamanda gezici arıcılık sistemini uygulamak isteyen çiftçilerin de kredi başvurularında bu şartlar aranmaktadır.

 

Devlet Tarafından Verilen Arıcılık Kredisi

Arıcılık kredisini, devlet bünyesinden karşılamak isteyen çiftçilere her yıl düzenli olarak yardımlar yapılmaktadır. Birçok hayvancılık alanında verilen krediler arıcılık sektörü için de geçerlidir. Bu krediye başvuru şartları ise 18 ila 40 yaş grubu arasında olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, herhangi bir meslek grubunda sigortalı olarak çalışmamak, arıcılık yapacak olan yerin kredi sahibine ait olması, belirttiği kırsal alanda konaklaması ve en az 40 kovana sahip olması gibi şartlardır. Bu şartları yerine getiren her yetiştiriciye devlet tarafından 30 bin TL tutarında kredi imkanı sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hangi Kredi Kartı Daha Avantajlı ? başlıklı makalemizde avantaj ve kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz