Konumuz dahilinde sizlere konuyla ilgili olarak ilgili kişilerin merak etmekte olduğu “Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim” sorusuna yönelik net cevaplar hazırladık. Konumuzu okumaya devam ederek konu hakkında bilgi edinebileceğiniz gibi, hangi yollar üzerinden de öğrenebileceğinize dair bilgiler edinebilirsiniz.

Konuya tam olarak giriş yapmadan evvel, öncelikli olarak bilmeniz gereken en önemli noktanın bu tip durumlarda bilgi edinmek için hukuki yollara başvurmanız gerekliliğidir. Eğer mirasa yönelik bir işlem dahilinde olacaksanız, bu kapsamda hakim, avukat ve belirli düzey kişilerinde bulunabileceğiniz yol üzerinden miras/intikal ile ilgili araştırmalarınızı ve işlemlerinizi daha detaylı bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu doğrultuda avukatınıza ilgili dosyayı ve işi teslim etmeden önce, konu ile ilgili iyi bir araştırma yapmanız ve kesin kanıya varmanız ile birlikte işleme koyulmanız daha mantıklı olacaktır.

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Türkiye’de bir başkasının mal varlığını öğrenebileceğiniz herhangi bir banka sistemi ve benzeri bir kaynak maalesef bulunmamaktadır. Mal varlığı öğrenilecek kişinin dedeniz, babanız veya 1’nci dereceden akrabanız olsa dahi maalesef size bu sonucu verecek bir sistem bulunmamaktadır. Fakat birkaç işlem dahilinde babanızdan kalan mal varlığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

İlgili mal varlığına sahip olan kişinin vefat etmesiyle birlikte ölüm belgesi devlet nezdinde oluşturulur ve karar verilir. Buna yönelik alınacak olan ölüm belgesi ile birlikte 1’nci dereceden akraba olmak kaydıyla mirasçı olan kişi veya kişilerin hizmet aksamı içerisinde olan her bankaya gidilerek tümünün tek tek araştırılmasıyla mal varlığı konusunda bilgiler alınabilir.

e-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama

e-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama
e-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama

Daha önceleri mirasa yönelik babadan veya dededen kalan miras aksamları üzerine tapu dairelerine gidilerek bilgi alınıyordu. Fakat artık birçok devlet kurum ve kuruluşuna ait işlemlerin internet üzerinden yapılmasıyla birlikte, birçok uygulama e-Devlet üzerinden güvenilir bir şekilde sunulmaya başlandı.

İlgili sistem halen faal bir şekilde işliyor, fakat e-Devlet şifrenizin olmasıyla birlikte bu durumu en hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleştirebiliyor müjdesini de verelim.

Sahip olduğunuz T.C. kimlik numaranız ve size ait olan e-Devlet şifreniz ile www.turkiye.gov.tr adresine erişim sağlayarak bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra ilgili uygulama sayfasına giderek sorgulama yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Havale Ve Eft Nedir ? başlıklı makalemizde eft, eft nasıl yapılır ve haval nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz