• YARIM ALTIN
  1.349,00
  % -2,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  351674,586
  % 6,47
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Bağkur dan Kaç Yılda Emekli Olunur?

Bağkur dan Kaç Yılda Emekli Olunur?

Bağkur dan kaç yılda emekli olunur? Kuruluşu 1972 yılına kadar dayanan Bağkur, çalışanların sigorta işlemleri ile ilgilenmektedir. Peki, Bağkur aracılığıyla kaç yılda emekli olunabilir?

Bağkur Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na sağlık hizmetlerinden ve emeklilik imkânlarından faydalanmak isteyen kamu kurumlarında veyahut bir kuruma bağlı olmadan çalışan kişilerin prim ödeyerek faydalandığı hizmettir bağkur. Yasalara göre gerek kamu görevlileri gerek ise özel sektör çalışanları sigortalı olmak zorundadır.

Genellikle kişinin çalıştığı yere bağlı olarak hangi sigorta sistemine dâhil olduğu değişmektedir. Hal böyle olunca bireylerin kaç gün prim ödemesi yapması gerektiği, kaç yaşını beklemesi gerektiği, kısaca kaç yılda emekli olacağı değişkenlik göstermektedir. Bağkurdan kaç yılda emekli olunur, bu konuya açıklık getireceğiz.

Bağkur dan Kaç Yılda Emekli Olunur?

Esnaflar, tüccarlar, sanatkârlar, sanayiciler ve aklınıza gelen tüm serbest meslek sahibi kişiler sağlık hizmetlerinden ve emekli maaşından faydalanabilmek amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na Bağkur primi ödemeleri yaparak bu hizmetlerden faydalanabilirler.  Tabi bunun için öncelikle bazı şartlar mevcuttur. Bağ-Kurlularin emeklilik şartları işe giriş tarihleri ile alakalı olmakla birlikte emeklilik tarihleri için önemli üç tarih karşımıza çıkmaktadır. Bu tarihler de kişinin ödeyeceği prim gün sayısına göre farklılık gösterir.

Öne çıkan bu tarihlere baktığımızda Ekim 1999’da işe girenler, 1 Ekim 1999 ve 30 Nisan 2008 arasında işe girenler, son olarak 2008’den sonra işe girenlerin emeklilik durumları farklıdır.  2008 yılından itibaren hayatımıza dâhil olan sosyal güvenlik reformu ile memur ve işçilerin emekliliklerinde prim ödeme gün sayısı 7 bin 200 olarak belirlenmiş olmakla birlikte Bağkur emekliliği için ise prim ödemesi gün sayısı olarak 9 bin gün olarak düzenlenmiştir.

Belirtilen sayılara da bakıldığında insanların aklına Bağkurluların daha uzun vadede prim ödemelerine rağmen diğer sigortalı çalışanlara göre daha geç emekli olduğunun akıllara gelmesidir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bir çalışanla Bağkurlu bir çalışanının emeklilik günleri arasında yaklaşık 5 yıllık yani 800 günlük bir süre farkı var. Çalışıyorken yatan Bağkur sigorta primleri hem çalışıyorken hem de emekliyken kişinin sağlık hizmetlerinden faydalanmasını sağlıyorken aynı zamanda emekli olduktan sonra kişinin belirli periyotlarla maaş almasına da vesile olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kişisel Finans Hedefi Koymanın Avantajları başlıklı makalemizde Kişisel Finans Hedefi hakkında bilgiler verilmektedir.