• YARIM ALTIN
  1.349,00
  % -2,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  354680,551
  % 3,56
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Bağkur Hangi Sosyal Güvenlik Kurumuna Girer?

Bağkur Hangi Sosyal Güvenlik Kurumuna Girer?

Bağkur hangi sosyal güvenlik kurumuna girer? 1972 yılında hayatımıza dâhil olan Bağkur, bireylerin sigorta, sağlık ve emeklilik işlemleri ile ilgilenmektedir. Peki, Bağkur hangi Sosyal Güvenlik Kurumuna girmektedir?

Genel Hatlarıyla Bağkur Nedir?

İnsanlar hayatlarını idame ettirebilmek adına çalışmak ve sigorta sistemlerinden yararlanmak durumundadır. Devlet, sosyal devlet gereğince buradan hareketle çalışanların çeşitli özlük haklarını koruma altına almıştır. Hal böyle olunca çalışanlar ve aileleri için çeşitli sigorta sistemleri oluşturulmuştur. Kişinin hangi sigorta sistemine dâhil olacağı hizmet verdiği sektöre bağlıdır. Öyle ki, kamu görevlileri farklı bir sisteme dâhilken özel sektör çalışanları genellikle Bağkur aracılığıyla sigorta sistemleri kapsamına girmektedir.

Bağkur kapsamında kişiler çalışıyorken çeşitli haklardan yararlanmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise sağlık sistemine girebiliyor olmalıdır. Aynı şekilde emekli olduktan sonra da sağlık güvencesi devam eder ve buna ek olarak kişiye düzenli aralıklarla ödenmek üzere maaş bağlanır.

Elbette bu haklardan yararlanmanın belirli koşulları bulunmaktadır. Belirli bir yıl boyunca çalışmak, çalışırken her ay devlete belirli ödemeler yapmak ve belirli bir yaşa kadar çalışmak bu koşullardan yalnızca bazılarıdır. Peki, pek çok insanın yararlandığı ve tabiri caizse yaşam koşullarını değiştiren Bağkur hangi Sosyal Güvenlik Kurumuna giriyor?

Bağkur Hangi Sosyal Güvenlik Kurumuna Girer? Detaylar

Bağkur 1972 yılından beri hizmet vermektedir. Anca kurum ve kuruluşların çeşitlenmesi ve değişmesiyle birlikte dönem dönem farklı kurumlara bağlı olmak durumunda kalmıştır. 16 Mayıs 2006 tarihinde 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu çıkmıştır. Bu kanun kapsamında Bağkur, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir. İlerleyen süreçte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tek çatı altında birleştirilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adını almıştır. Bağkur da burada yer almaktadır.

Bireylere daha iyi hizmet verebilmek için devlet kurum ve kuruluşlarda kendi içinde iyileştirmeye ve değişikliklere gitmektedir. Bu kapsamda Bağkur şu anda sistemde 4/B olarak görünmektedir. Bağkur kurulduğu günden bu yana farklı çatılar altında hizmet vermiştir ancak her daim bireylerin yüksek yararını gözetmiştir.

Bir önceki yazımız olan Bağkur dan Kaç Yılda Emekli Olunur? başlıklı makalemizde Bağkur, Bağkur Emeklilik ve emekli hakkında bilgiler verilmektedir.