• YARIM ALTIN
  1.609,00
  % 0,06
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  295093,600
  % 14,65
 • BIST 100
  1.408,04
  % -0,13

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır? Bir banka hesabını sorunsuz kullanabilmeniz için hesabınızda bloke olmaması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda hesabınız bloke olabilir. Biz de sizlere bu engelin nasıl kaldırılacağında bahsedeceğiz.

Banka Hesaplarında Bloke

Banka hesabına bloke koyulması hesabınızı kullanmanıza engel olan bir kısıtlamadır. Aslında banka hesaplarına konulan engel durumu hesap sahibini korumaya yönelik alınan bir tedbir kapsamındadır. Maalesef dolandırıcılık faaliyetleri her geçen gün değişmekte ve gelişmektedir. Hal böyle olunca bankacılık sektörü de ihtiyaçlar doğrultusunda kendini güvenlik anlamında yenilemektedir.

Güvenlik gerekçesiyle paramızı korumak için kullandığımız bankalar, yine güvenlik gerekçesiyle hesaba el koyabilmektedir ancak bankanın kişinin hesabına el koymasının tek nedeni güvenlik değildir.

Banka hesabınıza engel konulduğunda banka hesabınıza gelen para alınır fakat size para ödemesi yapılmaz. Banka hesaplarınıza farklı nedenlerle koyulan birçok bloke çeşitleri vardır. Genellikle karşımıza çıkan sebeplerden bir tanesi ise borçlardan dolayı koyulan engellerdir. Eğer hesabınıza koyulan engelleri kaldıramazsanız banka hesaplarınızı da aktif bir şekilde kullanamazsınız.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır? Detaylar

Banka hesaplarına gecikme blokesi, güvenlik blokesi, tasfiye blokesi gibi birçok nedenle engel koyulmaktadır. Gecikme blokesi genellikle borcunuzu ödeme tarihinizde ödememeniz veyahut ödemenizi geciktirmeniz durumunda koyulan engeldir. Tasfiye ise uzun süredir ödemelerinizi yapmamanız durumunda kurumun sizi tasfiye sınıfına dâhil etmesinden dolayı kaynaklanan engeldir.

Güvenlik blokelerinde ise bankalarda bulunan hesaplarınıza karşı dolandırıcılık durumu altında bankanın sizin hesabınızı koruması amacıyla koyduğu bir engeldir.  Her ne sebeple olursa olsun banka hesabımdan blokeyi nasıl kaldırırım diye düşünüyorsanız bunun için öncelikle hesabınızda hangi engelin olduğunu öğrenmeniz gerekir ve her engel ayrı ayrı kaldırmanız gerekmektedir. Bunu banka memuru yardımı ile kaldırabilirsiniz. Örneğin gecikme blokesini kaldırmak için ödemelerinizde yaptığınız gecikmeyi ödemeniz gerekmektedir.

Tasfiye blokesini kaldırmak için bankanızdan toplam borcunuzu öğrenip ödeme yaparak kaldırabilirsiniz. Güvenlikten kaynaklanan engeller borçların dışında olup bu engeli kaldırma noktasında ise bankanızdan ilgili birimle görüşerek hesabınızdaki güvenlik tehdidinin ortadan kalktığını ileterek talebiniz üzerine engelinizi kaldırabilirsiniz. Görüldüğü üzere banka hesabı blokesini kaldırmak ziyadesiyle kolaydır.

Bir önceki yazımız olan EFT Nasıl İptal Edilir? başlıklı makalemizde eft, EFT İptali ve eft nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.