• YARIM ALTIN
  2.569,00
  % 0,23
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  566821,676
  % -1,18
 • BIST 100
  %

Banka Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar?

Banka Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar?

Bankaların tüketicilere sunduğu kredi ve kredi kartı gibi ürünlere yönelik kullanım gösteren bireyler ve bu işlemler üzerine kefil dahi olanların kredi sicili oluşmaktadır. Birçok kişinin bu konuda bilgi sahibi olmadığı veya yetersiz bilgiler edindiği düşüncesiyle sizlere banka kredi notu nedir ve banka kredi notu ne işe yarar gibi faydalı bilgiler aktardık.

Bankalar arasında oluşan ilişkileriniz doğrultusunda “Kredi Kayıt Bürosu” tarafından finansal geçmişinize yönelik tüm işlemleriniz bir araya getirilerek oluşan durum nezdinde siciliniz yapılan analiz doğrultusunda “kredi notu” adı verilen değer üzerinden hesaplanmaktadır.

Ortaya çıkan not baremi ise, sizin bankalarla aranızda olan ve kullandığınız ürünler üzerindeki not durumunuzu ortaya koymaktadır. Gelelim kredi notunun ne olduğuna dair daha detaylı bilgiler vermeye.

Banka Kredi Notu Nedir?

Türkiye’de faaliyet içerisinde olan Garanti Bankası, Akbank, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası, Denizbank, Şekerbank ve Yapı Kredi Bankası kuruluşlarına yönelik 9 farklı bankanın bir araya gelerek geliştirdiği bir sistem dahilinde işlemektedir.

Bu bankaların bir araya gelmesiyle havuz sistemine tabi olan “Kredi Kayıt Bürosu” adına sahip bir işlem merkezinin geliştirilmesiyle birlikte finansal platform ortaya çıkmıştır.

Türkiye’deki her bir bireyin kredi notuna tabi olduğunu ele alarak, kişilerin finansal kapsamında durum detaylarını bir düzenek halinde sergileyen Findeks sistemi ile göz önünde bulundurulmaktadır.

Bu oluşan kredi notu değeri ile birlikte bankalara yapılan kredi veya kredi kartı gibi başvuruların sonuçları ise yine bu duruma yönelik göz önünde bulundurularak işlem görmektedir.

Bankalar bu sistem üzerinden risk raporu elde ederek tüketicilere kredi verip, vermeme konusunda ise nihai kararlar almaktadır.

Banka Kredi Notunu Öğrenmek Ne İşe Yarar?

Kredi veya kredi kartları üzerine yapacağınız başvurularda kredi notunuzu bilmeniz size fayda sağlayacaktır. Eğer kredi notunuz bu kredili ürünleri almaya müsait değilse, muhtemelen ret cevabı alacaksınız

İşte bu kapsamda kredi notunuzu bilmeniz olası bir onaylanmayacak olan kredili ürün başvurunuzu size önceden belirtmektedir. Bu durumun aydınlatıcı kısmı ise, onaylanmayan her başvurunuzun size eksi puan olarak geri döneceğinden, kredi notunuzun düşme durumu gerçekleşmektedir. Bu kapsamda alacağınız önlemlerle kredi notunuzun düşmesini de engelleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Almak İçin Aranan Şartlar başlıklı makalemizde Kredi ve Kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.