Tüketiciler çeşitli ihtiyaçlarına yönelik sürekli olarak nakit ihtiyacına yönelik isteklerde bulunmaktadırlar. Bu durum kimi zaman çevreden edinen borçlarla giderilse de kısa zamanda geri ödenmesi mümkün olamadığı için sorunlar yaşayabiliyor. Bu nedenle birçok bireyin bankalar üzerinde yer alan kredili ürünlerden faydalandığı durumu da gözler önünde olmaktadır.

Tüketiciler her ay düzenli taksitler halinde ödeyebilecekleri kredi ürünleri üzerinde bir karara vararak bu doğrultuda cazip ödeme seçenekleri ve en uygun faiz oranları karşılaştırmalarını yaparak doğru banka üzerinde karar verebilmektedir.

Fakat her kredili ürün üzerinde de olabileceği üzere ihtiyaç kredisi, konut ve taşıt kredisi gibi kredili ürünler ile ilgili olarak bankalar tüketicilerden birtakım şartları yerine getirmelerini istemektedir.

Kredi Başvurusunda Kredi Notunun Önemi

Bankalardan başvuru yapılarak alınan kredilerin genel şartlarına değinmeden evvel, öncelikli şart kapsamını oluşturan kredi notuna değinelim.

Banka kapsamında kredi başvurunuza yönelik tüm şartları sağlasanız dahi, kredi notunuzun yetersiz olmasıyla birlikte bankalar size kredi vermeyecektir. Bunun en açık sebebine değinecek olursak; sitemiz üzerinde yer alan kredi notuna yönelik bilgilerde de olacağı üzere, bankaların güven açısından birtakım oluşturduğu şartlardan birinin olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan tüm banka hareketlerine yönelik aşağıdaki tabloda da olduğu üzere kredi kullanım ihtimaline göz atabilirsiniz.

Risk raporu kapsamında kredi notu ağırlıklarını da gözlemleyebilirsiniz.

Risk Raporu
Risk Raporu

Banka Kredisi Almak için Aranan Şartlar

  • Başvuruda bulunacak olan ilgili kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,
  • Bankalarla aranızda geçmişe dayalı tüm ödeme ve diğer işlemlerinizin düzgün bir şekilde olması,
  • İpotek üzerinden kredi başvurusunda bulunacak olursanız, bu kapsamda resmi nikahlı eşinizin de yazılı olarak bankaya beyanname de bulunması,
  • İhtiyaç kredilerinde sadece en fazla 48 aya kadar vade seçeneklerinden birini tercih etmeniz,
  • Konut kredisi dışında diğer kredi paketlerinde aile bireylerinin gelirlerini kredi beyannamesinde göstermemeniz gerekmektedir.
Banka Kredisi
Banka Kredisi

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Bireysel Kredi Hesaplama başlıklı makalemizde Garanti Bankası ve Garanti Bankası Kredi Hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz