• YARIM ALTIN
  1.601,00
  % -0,06
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  289180,744
  % 1,20
 • BIST 100
  1.402,35
  % -0,53

Bankaların Kefilde Aradığı Şartlar Nelerdir?

Bankaların Kefilde Aradığı Şartlar Nelerdir?

Bankaların kefilde aradığı şartlar nelerdir? Dünyada para piyasaları genel manada dengesizlikler yaşarken ülkemiz açısından bunun karşılığı daha yüksek oluyor. Özellikle döviz kuru bakımından yaklaştığımızda nakit para sıkıntısı bir hayli yüksek. Hal böyle olunca yediden yetmişe herkesin bütçesinde irili ufaklı sıkıntılar gözüküyor. Nihayetinde ekonomideki kelebek etkisi en büyük şirketlerden sıradan vatandaşın cebine kadar uzanıyor. İnsanlar da ödemelerini yapmak veya yeni şeyler alabilmek için nasıl borç alırım diye düşünüyor.

Çevreden bir şekilde çözülemeyen durumlarda bankaların kapısı çalınarak kredi almak durumunda kalınıyor. Elbette birçok uygunluğun arandığı kredi verilme aşamasında başvuruda bulunanların yerine getirmesi şartlar var. Bunlar nelerdir konusu bir yana ayrıca kefil sunacaklar için bankaların kefilde aradığı şartlar tarzında bölüm de mevcut. Sadece bahsettiğimiz tüm noktalarda eksiksiz belge ve uygunluk sunanlar istedikleri parayı alabilmektedir.

Bankaların Kefilde Aradığı Şartlar Hangileridir?

Geçmişten bugüne dek gerçekleştirdiğiniz bütün bankacılık işlemleri kayıt altına alınmaktadır. Bu çizgide yapılan disiplinli ve disiplinsiz tüm hareketler değerlendirilerek bankaların size güven duyup duymayacağıyla alakalı puanlama yapılır. Daha çok kredi notu şeklinde denk geldiğiniz bu puanlamada eğer iyi bir yerdeyseniz sorun yaşamazsınız ve bankaların aradığı şartlar genellikle sizde bulunmaktadır. Gel gelelim kredi notu düşük olanlar, finans kuruluşlarının güven duyamayacağı finansal geçmişe sahip vatandaşlar ise yüksek oranlarda olumsuz yanıt alırlar. Ekonomik durgunlukta zarar etmeyi hiç ama hiç istemeyen kurumlardan borç alabilmek için çeşitli belgeler ve güven duymayı sağlayacak şeyler sunarsanız şansınızı arttırabilirsiniz. Buradaki en önemli kozunuz kefil sunmak olabilir. Bir kefilde hangi özellikler olmalıdır ya da bankaların kefilde aradığı şartlar hangileridir derseniz şöyle açıklayabiliriz.

 • 18 yaşından büyük olması gerekir.
 •  Standart seviye ve üstünde gelir elde etmesi ve bunu resmi kayıtlarla sunabilmesi lazım.
 • Geçmişe yönelik kredili ürün kullanımında pozitif görüntü çizmiş olmalıdır.
 • Kefil olacak kişinin imzasının yanında evli ise yasal mevzuatlar gereği eşinin de yazılı biçimde rızasının alındığı belirtilmelidir.
 • Bazen esnetilebilse de aynı şehirde ikamet etmesi gerekebilir.

Kefil olmak başlı başına önem arz ettiğinden her iki tarafın da iyice düşünmesi gerekir. Nihayetinde kredi alırken kefilde aranan şartlar ve maddelere bakıldığında eğer borçlu ödemesini yapamazsa bankaların kapısını çalacağı kişi kefildir. Dolayısıyla karşılıklı güven duymanın yanında alımın ardından gerekli ödemelerin düzenli yapılıp yapılamayacağı hesaplanmalıdır.

Kefil Olmak Daha Sonra Kredi Çekmeyi Etkiler Mi?

Kefil olmayı kabullenen birisi sonraki dönemlerde kredi çekmek isteyebilir. İşte bu noktada akıllara kefil olmak sonradan kredi çekmeyi etkiler mi yönünde sorular gelince Kredi Kayıt Bürosu’nun tüm kredi kayıtlarını arşivlediğini söyleyebiliriz. Böylece önceki kredi çekme işlemleriniz kadar kefil olduğunuz kredilerin istihbaratı da yapılır. Eğer bir problem yaşanıp düzensiz ödemeler söz konusuysa size eksi olarak yansır. Hiçbir disiplinsizlik yaşanmamışsa kredinizi rahatlıkla alabilirsiniz.

tarsus escort bayan

Bir önceki yazımız olan Vakıfbank IBAN Öğrenme ve Doğrulama başlıklı makalemizde IBAN Öğrenme, VakıfBank ve Vakıfbank IBAN hakkında bilgiler verilmektedir.