• YARIM ALTIN
  3.151,00
  % 1,69
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  472422,611
  % 0,86
 • BIST 100
  %

Bayrak ve Ters Bayrak Formasyonu Nedir?

Bayrak ve Ters Bayrak Formasyonu Nedir?

Bayrak ve ters bayrak formasyonu tanımları grafik analizleri ile ve trend piyasa gidişatıyla alakalı olarak genel taslak anlamında düşünülebilir.

Bayrak ve Ters Bayrak Formasyonu

Piyasa trendinin hızlı şekilde yükselmesinin ardından bir süre dalgalanma aşamasına girer. Bu orta seviyede devam eden ve şekli de bayrak gibi olan süreç demektir. En alt ve en üst kısımlarına düz çizgi çizildiğinde flama üst kısmı yukarı yönde kırılma gösteriyorsa yükseliş bekleniyor demektir.

Tersi durumda  hareket tam tersine yönelik bir şekilde görüntülenir. Fiyat düşünce dalgalanma sağ ve yukarı yönde gerçekleşir. Yine alt ve üst kısımlara çizgi çekilerek  fiyatlar alt çizgi kısmında aşağı yönde kaldığında bu düşüş olacak işaretidir. Bu yön ve göstergeler kısa süreli olarak algılanmalıdır.

Ters Bayrak Formasyonu Nedir?

Fiyat hareketlerinde aşağıya doğru çok sert şekilde yön olduğunda, yine kısa süren bir düzeltme hareketi oluşur ve bu düzlüğün hemen öncesi ters bayrak formasyonu olarak düşünülebilir. Yeniden aşağı yönlü harekete devam etmeden önce oluşan düzlük dalgalanma işaretidir.

Teknik Analiz Olarak Bayrak Formasyonu

Yatırım piyasalarında, finansal işlemlerin yapıldığı piyasalarda teknik analiz yaparken bayrak formasyonu yön takibi açısından önemlidir. Yükselen ya da düşen trend kapsamında yatırım yönünüzü belirleyerek kar elde etme olasılığınızı artırabilirsiniz.

Teknik analistler açısından güvenli bir işleme gönderme yapan bayrak formasyonunda zaman aralığı ve yeni ani gündem değişimlerine de odaklanarak inceleme yapmalısınız. Uluslararası çapta ani dalgalanmalar bu göstergelerin de ani şekilde  değişimine neden olabilir. Belirli zaman aralıklarında bu değişimlerden faydalanabilirsiniz.

Yatırımda Analizlerin Önemi

Yatırım piyasalarında doğru analiz yapılmadığında paranızı kaybetme olasılığı çok yüksektir. Bilgi ve  inceleme anlamında hakim olduğunuz piyasa ve yatırım araçlarına odaklanmalısınız. Yeni başlayan yatırımcılar için bu son derece önemlidir. Eski ve rutin yatırımlarına devam edenler de güncel gelişmelere hakim olmalıdır.

Yatırım yapmadan önce analiz sizin al sat gibi hareket  yönünüzde belirleyici olacaktır. Bayrak formasyonu da bunu yapacağınız bir göstergedir. Dikdörtgen değil de ani iniş çıkış yönündeki değişimlerden en iyi sonucu alabilmeniz adına tüm göstergelerin nasıl yorumlanacağını önceden görmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Senet Geçerlilik Süresi Ne Kadar? başlıklı makalemizde senet ve Senet Geçerlilik Süresi hakkında bilgiler verilmektedir.