• YARIM ALTIN
  3.130,00
  % 1,78
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  470260,337
  % -1,20
 • BIST 100
  %

Blockchain Nedir? Blockchain Nerelerde Kullanılır?

Blockchain Nedir? Blockchain Nerelerde Kullanılır?

Blockchain nedir? Blockchain, bloklar adı verilen sürekli büyüyen düzenli kayıtların bir listesini tutan dağıtılmış bir veritabanıdır. Bu bloklar kriptografi kullanılarak bağlanır. Her blok, bir önceki bloğun şifreleme karmasını, zaman damgasını ve işlem verilerini içerir. Bir blockchain, birçok bilgisayarda işlemleri kaydetmek için kullanılan merkezi olmayan, dağıtılmış ve genel bir dijital dizüstü bilgisayardır, bu nedenle sonraki tüm bloklar ve ağın konsensüsü değiştirilmeden kayıt geriye dönük olarak değiştirilemez.

Blockchain Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kripto Para Birimi Güvenlik İpuçlarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Kripto Güvenlik İpuçları

Blockchain, Bitcoin gibi kripto para birimleri için işlemlerin kaydedilmesi ve saklanması için sınırlı bir kullanımı olsada, blockchain teknolojisi savunucuları, aşağıdaki işlemler dahil olmak üzere birçok işlem için kullanım alanını geliştirmektedirler.

Blockchain ile ödeme ve para transfer işlemleri:

Bir blok zincirinde işlenen işlemler saniyeler içinde çözülebilir ve bankacılık transfer ücretlerini azaltabilir.

Tedarik zincirlerini izlemek için Blockchain:

Blockchain kullanarak, işletmeler tedarik zincirlerindeki verimsizlikleri hızlı bir şekilde tespit edebilir, öğeleri gerçek zamanlı olarak bulabilir ve üreticiden perakendecilere seyahat ederken ürünlerin kalite kontrol perspektifinden nasıl performans gösterdiğini görebilir.

Dijital kimlikler için blockchain:

Microsoft, kullanıcıların dijital kimliklerini denetlemelerine ve kullanıcıların bu verilere kimin eriştiğini denetlemelerine yardımcı olur. blockchain çalışan teknoloji.

Veri paylaşımı için blockchain:

Blockchain, kurumsal verileri endüstriler arasında güvenli bir şekilde saklamak ve taşımak için bir aracı görevi görebilir.

Telif hakkı ve telif hakkı koruması için blockchain:

Blockchain, sanatçıların müzik haklarını korumalarına izin veren ve müzisyenlere şeffaf ve gerçek zamanlı telif hakkı dağıtımları sağlayan merkezi olmayan bir veritabanı oluşturmak için kullanılabilir. Blockchain açık kaynak geliştiriciler için de aynısını yapabilir.

Nesnelerin İnterneti ağ yönetimi için Blockchain:

Blockchain, “kablosuz bir ağa bağlı cihazları tanımlamak, bu cihazların etkinliğini izlemek ve bu cihazların ne kadar güvenilir olduğunu belirlemek” ve “ağa eklenen yeni cihazların güvenilirliğini otomatik olarak değerlendirmek için IoT ağlarının organizatörü olabilir.

Sağlık için Blockchain:

Blockchain, sağlık hizmetlerinde de önemli bir rol oynayabilir: “Sağlık hizmeti ödeyenler ve sağlayıcılar, yasal uyumluluğu korurken klinik çalışma verilerini ve elektronik tıbbi kayıtları yönetmek için blockchain kullanıyor.”

Bir önceki yazımız olan Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Arbitaj nedir, Arbitraj ve Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.