Borsa İstanbul: Bilindiği gibi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, İstanbul Altın Borsası ve Vadeli İşlem – Opsiyon Borsası’nın tüzel kişiliklerine son verilerek tek bir çatı altında Borsa İstanbul A.Ş olarak bileştirildi. İMKB kısaltması yerine BIST kısaltması geldi ve endekslerin adlarında da değişimler oldu.

Borsa İstanbul

Eski adı ile İMKB’de işlem göre paylara göre fiyat ve getirilerin, bütünsel ve sektörel bazda performanslarının ölçülmesi amacıyla 46 fiyat endeksi, 46 getiri endeksi hesaplandığı Borsa İstanbul yatırımcılar için hazırladığı bilgiler arasında yazmaktadır. Fiyat endeksleri tüm seans süresinde hesaplanır. Getiri endeksleri ise yalnızca seans bitiminde hesaplanmakta ve yayınlanmaktadır. Daha sonra eski adı ile İMKB 100 Endeksi temel endeks olarak kullanılmaktadır. Fiyat endeksi fiyatlarda meydana gelen değişimleri yansıtır. Getiri endeksi ise nakit kar payı ödemelerini de göz önünde bulundurmaktadır.

Borsa İstanbul İşlem Gören Endeksler

Pay endeksleri olarak geçen endekslere yeni adlarıyla bakacak olursa; BIST 100 Endeksi, BIST 50 Endeksi, BIST 30 Endeksi, BIST 10 Banka Endeksi, BIST 100 – 30 Endeksi, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi, BIST Halka Arz Endeksi, BIST Temettü Endeksi, BIST Temettü 25 Endeksi, BIST Tüm Endeksi, BIST Tüm – 100 Endeksi ve BIST Ulusal Endeksi.

BIST Endeskleri

BIST 100 Endeksi; 1986 yılında 40 şirketin payı ile başlamıştır ve zaman içerisinde sayısı 100’e kadar çıkmıştır. Yani 100 şirketin payı ile sınırlandırılmış bileşik endeks niteliğindedir. Ulusal Pazar’da işlem gören şirketler ile Kurumsal Ürünler Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortakları arasından seçilen 100 paydan oluşmaktadır.

BIST 50 Endeksi; Ulusal Pazar’da işlem gören şirketler ile Kurumsal Ürün Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları arasından, BIST tarafından belirlenen şartlara göre seçilen 50 şirketin paylarından oluşmaktadır.

BIST 30 Endeksi; BIST 50 Endeksi ile aynı özelliklerde 30 şirketin paylarından oluşmaktadır.

BIST 10 Banka Endeksi; likiditesi ve piyasa değeri en yüksek olan 10 bankanın payından oluşan endekstir.

BIST 100 – 30 Endeksi; BIST 100 Endeksine dahil olup BIST 30 Endeksi içerisinde yer almayan 70 paydan meydana gelen endekstir.

BIST Kurumsal Yönetim Endeksi; BIST pazarlarında işlem gören ve kurumsal yönetim ilkelerine uyuma ile ilgili olarak belirlenmiş derecelendirme notu 10 üzerinden en az 7 olan şirketlerin paylarından oluşan endekstir.

BIST Tüm Endeksi; Ulusal Pazar ve İkinci Ulusal Pazar’da işlem gören şirketler ile Kurumsal Ürün Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıklarının paylarından oluşan endekstir.

BIST Ulusal Endeksi; Ulusal Pazar’da işlem gören şirketlerin paylarından oluşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Borsa Kumar mı? Borsa ve Kumar Arasındaki Fark başlıklı makalemizde Borsa, borsa ne demek ve borsa nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz