• YARIM ALTIN
  2.544,00
  % 0,08
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  565789,208
  % -2,34
 • BIST 100
  %

Borsa nedir?

Borsa nedir?

Bazen borsanın yükseldiğini duyarız, bazense borsanın düştüğüne tanık oluruz. Borsanın yükselip düşmelerinde kimileri milyonlar kazanırken, kimileri ile ciddi rakamları kaybetmekte olduğunu biliriz. Peki borsanın ne demek olduğunu biliyor musunuz? Borsa nedir sorusuna cevap verebiliyor musunuz? Bu yazımda borsanın ne demek olduğunu anlatmaya çalışıcam. Ayrıca şunuda belirmek isterim ki dünyanın ilk borsa binası bizim topraklarımızda Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde yer almaktadır.

Borsa nedir?

Gelelim sorumuza borsa ne demek? Hisse senedi, bono, tahvil ve viop gibi kıymetli evrakların yani ticari entürmanların aracılar vasıtası ile alınıp satıldığı devlet tarafından denetlenen kurumsal pazar yapsına borsa denir. Bu alım satım işlemlerinin yapıldığı yer menkul kıymetler borsasıdır. Eski adıyla  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası kısaca “IMKB” olarak bilinirdi. Şuandaki adı ise Borsa İstanbul‘dur ve kısaca BIST olarak bilinmektedir.

Borsa, dövizler, menkul kıymetler, emtialar ve türev araçlar gibi talep edilen malların alınıp satılması için belli kurallara göre organize edilmiş ve buna göre işlemektedir. Buradaki bazı terimleri ve metaryelleri ilk kez duymuş olabilirsiniz, size yabancı gelebilir. Bu terimleri başka bir yazımda anlatıcam ve buraya linklerini eklicem.

Bu ticari evrakların yani menkul kıymetlerin alınıp satılmasına borsada işlem denir.

Borsada fiyatlar arz ve talebe göre düzenlenir. Ekonominin barometresi olarak adlandırılan borsada yükselişler ve düşüşler ülkenin ekonomik koşullarına göre değişir. Bu yüzden bir ülke ekonomisine dair fikir edinmek için borsadaki hareketleri takip edebilmek ve bunları yorumlayabilmek gerekir.

Borsa nelerden etkilenir?

Borsayı etkileyen faktörler; ülkede yaşanan ekonomik ve siyasi olaylar, ülkenin coğrafi konumundan dolayı bulunduğu siyasi durum , küresel konjonktürdeki değişiklikler, bazı emtia ve dövizlerdeki yükselişler, makro ekonomik veriler borsayı etkileyen önemli etkenler arasında sayılabilir.

Devamı gelecek..

Yazılacak başlıklardan bazıları:

Borsada nasıl işlem yapılır

Borsada nasıl oynanır

Bir önceki yazımız olan Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Arbitaj nedir, Arbitraj ve Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.