• YARIM ALTIN
  3.127,00
  % 0,89
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  464729,517
  % -2,38
 • BIST 100
  %

Borsada Zarar Nasıl Kapatılır?

Borsada Zarar Nasıl Kapatılır?

Borsada zarar nasıl kapatılır? Borsadan kazanç sağlama olasılığınız ne kadar gerçekse, kaybetme olasılığınız da bir o kadar gerçekleşmesi olağan bir durumdur. Sonuç olarak, her iki olasılık da gerçekleşme ihtimali eşit durumlardır. Borsadan para kazanmak için izlenmesi gereken yegane yol ise bilgi ve deneyim seviyesini arttırmaktır. Bunun için de borsaya dair temel bilgileri oturtarak işe koyulabilirsiniz.

Herkesin bildiği o meşhur söz olan “Zararın neresinden dönersen kardır” mottosu ile adım atmak, yatırım sürecinde size fayda sağlayacaktır. Büyük rakamlardan ziyade çok daha temkinli rakamları elden çıkararak daha avantajlı bir hal içinde bulunabilirsiniz. Çünkü piyasalarda kaybettiğiniz miktar ne kadar fazla olursa, üzüntünüz de o denli fazla olacaktır.

Piyasalarda fiyatlar oynak bir yapıya sahiptir. Var olan her şey sizin planlamalarınız dışında gelişebilir. Böyle bir durumda ise bir yatırımcının yapması gereken ilk hareket ise oluşan zararı kapatmasıdır.

Borsada Neden Zarar Edilir? Borsada Zarar Nasıl Kapatılır?

Piyasada zarar etmenin en büyük nedeni, piyasaya dair bilgi ve deneyim sahibi olmamaktır. Bunun nedeni ise diğer tüm etkenlerin, bunların alt etkenleri olarak görülmesinden kaynaklanır. Bu sebeple, borsada zarar etmek istemiyorsanız, kesin olarak bilgi ve deneyim seviyesini arttırarak borsaya giriş yapmanız gerekmektedir.

Eğitim kitapları, videolar, seminerler, deneme hesapları gibi etkenleri kullanarak piyasayı detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Teorik bilgilere kısa süre içerisinde hakim olursanız, başarılı yatırımcılarla aynı seviyeye gelme olasılığınız oldukça yüksektir.

Piyasalarda yatırım yapmak için önem taşıyan esas nokta deneyim kazanmaktır. Çünkü kazanılan deneyimler ile risk faktörleri kontrol edilebilir bir hal alır. Deneyim kazanmanın en pratik yolu ise deneme hesapları ile bol bol alıştırma yapmaktır. Böylece tecrübe sahibi olarak belirli bir seviyeye ulaşmanız oldukça mümkündür.

Borsada kayıplar yaşamanın diğer nedenlerinden biri de kişilerin her türlü söylemlerine kulak asmaktır.

Başarılı yatırımcıların alım ve satım stratejilerine yönelmeniz de diğer hatalar arasında yerini alır. Borsada başarılı olmak istiyorsanız, kesinlikle bu gibi durumlardan kaçınmanız gerekmektedir.

Borsada Zarar Etmemek için Neler Yapmak Gerekir?

Riskli içeren bir piyasa olan borsada, riskleri en aza indirmek oldukça mümkündür. Yatırımcı, belli başlı kurallara dikkat ederek zarar etmekten kaçınabilir.

Borsada zararı önlemek için yapılması gereken ise şunlardır:

 • Bilgi ve Deneyim Seviyenizi Arttırın

Borsada zarar etmemek adına yapmanız gereken, bilgi ve deneyim seviyenizi arttırmaktır.  Bunu yapmanın en iyi yolu ise aracı kurumların eğitim olanaklarından yararlanmaktır. Ayrıca internette bulunan yerli ya da yabancı kaynaklar ile de edineceğiniz bilgilerle de seviyenizi arttırabilirsiniz.

 • Sanal Hesaplar Kullanın

Sizlere, genel olarak mümkün olduğunca deneme hesaplarını kullanmanız tavsiye edilecektir. Bu hesaplar ile gerçek piyasa koşulları ve anlık değişen fiyatlarla birlikte işlemlerinizi sanal bakiye ile devam ettirerek alıştırma yapabilirsiniz.

 • Yatırım Araçlarını Tanıyın

Borsa, sadece hisse senetlerinden oluşan bir piyasa değildir. Borsada işlem gören birçok enstrüman bulunur ve hangisini seçeceği, yatırımcının tercihine bırakılır.

Hisse senedi dışında tahvil, bono gibi diğer kıymetli evraklar yer alır. Bununla birlikte altın, gümüş, petrol, bakır gibi emtialarla beraber futures, forward, opsiyon sözleşmeleri gibi türev araçlar da borsada işlem görür.

 • Uzun Vadeli Yatırımlar Yapın

Kazandığınız deneyimler sonrasında borsada uzun vadede yatırımların daha fazla kar sağladığını görürsünüz. Bunun nedeni, kısa vadeli işlemler yüksek risk taşır. Bunları yönetmek, kontrollü olmak için kesinlikle çok iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerekmektedir. Bu durum ise zamanla gelişecek olan, bir anda sahip olamayacağınız yetilerdir.

 • Yorumlama ve Analiz Yeteneği Kazanın

Borsada kazanmak için olmazsa olmaz özelliklerden biri de piyasayı yorumlayabilme ve analiz edebilme yeteneğine sahip olmaktır. Piyasaları mümkün olduğunca tanımadan borsaya atılmak olası olmadığı gibi, gelecekteki fiyatlar hakkında tahminde bulunmak da oldukça güç bir hal alacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ekonomide Döviz Neden Önemli başlıklı makalemizde Döviz, Döviz Kurları ve Döviz Kuru hakkında bilgiler verilmektedir.