• YARIM ALTIN
  3.133,00
  % 0,96
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  469816,582
  % -2,21
 • BIST 100
  %

Bulunan Doğalgazın Maddi Değeri Açıklandı

Bulunan Doğalgazın Maddi Değeri Açıklandı

Bulunan doğalgazın maddi değeri açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İnşaallah Cuma günü milletimize bir müjdemiz olacak, şuanda bizde bu müjdenin hayalleri, rüyası içerisindeyiz” demesiyle birlikte ülkeyi büyük bir heyecan sardı. Herkes aşı mı bulundu, petrol mü diye tahminde bulunurken Cuma günü Erdoğan özel bir yayınla müjdeyi açıkladı.

Türkiye Tarihinin En Yüksek Doğalgaz Rezervi Bulundu

“Rabbim bize görülmemiş zenginlikte bir kapı açtı” diyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye tarihinin en büyük Doğalgaz keşfini Karadeniz’ de gerçekleştirdi” cümlesiyle müjdeyi açıkladı. Ülkenin tüm illerinden heyecanla beklenen bu haberi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şu şekilde devam etti. Karadeniz de faaliyet gösteren “ Fatih sondaj gemimiz 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metre küp Doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda” diyerek sözlerine ilave etti.

320 Milyar Metre Küp Doğalgaz Kaç Yıllık İhtiyacı Karşılar?

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’ nin ortalama 45’ le 50 milyar metre küp doğalgaz harcamasının mevcut olduğunu, buna göre ortalama 320 milyar metre küp doğalgazın ülkemizin 7 8 yıllık ihtiyacını karşılayacağını söyledi. Keşiflerin artmasıyla bu rakamın daha da yükseleceğini bildirdi. Sondajlamada 1970’ de İngiltere’nin kuzey denizinde 150. denemede buldu, Norveç 30. denemede doğalgaz bulurken biz 9. denemede ilk doğalgaz hattını bulduk.

Bulunan Doğalgazın Maddi Değeri Ne Kadar?

İleriye yönelik net rakam vermenin şuanda mümkün olmadığını bildiren Bakan Dönmez, “geçmiş 5 seneye bakarak şuan ki değerinin 65 milyar dolar olabileceğini söyleyebiliriz” diyerek sözlerine ekledi.

Yeni Doğalgaz Faturalara Yansıyacak mı?

Bakan Dönmez, henüz saha çalışmaları boru hatları tamamlanmadan net bir bilginin verilemeyeceğini, açılacak kuyu sayısı ve maliyetler ortaya çıktıktan sonra bunları konuşabileceklerini söyledi. “Sadece ithal ettiğimiz gaza göre daha ekonomik olacağını söylemek mümkün” dedi.

Saha Çalışmalarını Kendi İmkânımızla mı? Yoksa Dış Devletlerden Destekle mi Yapacağız?

Bakan, dünyanın hiç bir yerinde bu işi tek başına yapmadıklarını, sondaj gemisi ve gereken malzemeler için kira ödediklerini bildirirken, Türkiye olarak kendi sondaj gemimizi kendimiz yaptığımız gibi buradaki çalışmaları da millileştireceklerini açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Salgının Ekonomi Üzerindeki Etkileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Ekonomi, Koranavirüs Sonrası Ekonomi ve Pandemi Sonrası Ekonomi hakkında bilgiler verilmektedir.