• YARIM ALTIN
  1.557,50
  % -0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2916
  % 0,86
 • € EURO
  8,5355
  % -0,93
 • £ POUND
  9,5277
  % -0,26
 • ¥ YUAN
  1,0429
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % 1,12
 • BITCOIN
  85371,408
  % 0,53
 • BIST 100
  1.060,59
  % 2,53

Çalışmayan ve İşe Yeni Başlayan Biri Kredi Çekebilir mi?

Çalışmayan ve İşe Yeni Başlayan Biri Kredi Çekebilir mi?

Çalışmayan ve İşe Yeni Başlayan Biri Kredi Çekebilir mi? Krediler bugün artık hiç kimse için olağanüstü bir durum, bir lüks değil; yapılacak her türlü plan, kurulan tüm hayaller için bir finansman aracı. Bu yüzden de ister ilk kez ister ikinci ve daha çok kez kredi başvurusu yapacak olanların aklına takılan pek çok soru var.

Bunlardan birisi de “Çalışmayan biri kredi çekebilir mi?” sorusu. Bu yazıda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

En Önemli Kredi Alma Şartlarından Biri: Gelir Belgesi

Bankalar kredi verirken başlıca iki şeye bakar: Kredi notu –ki bu en önemlisidir- ve gelir belgesi.

Kredide gelir belgesi şu anlama geliyor: Banka size faiz oranları üzerinden bir borç veriyor ve bu borcu geri ödeyebileceğinize emin olmak için ne kadar para kazandığınızı ne kadar zamandır ve ne düzenlilikte kazandığınızı görmek istiyor. Bu yüzden de bir gelir belgesi sahibi olmak zorundasınız.

Yani çalışmıyorsanız ya da kayıt dışı bir geliriniz varsa, dolayısıyla bankaya düzenli bir gelir belgesi sunmazsanız kredi alma ihtimaliniz düşüyor.

Çalışmayan ve İşe Yeni Başlayan Biri Kredi Çekebilir mi?

Bunun için de bir ön koşul var. Nadiren esneyebilse de genel olarak yeni işe başlayan birinin kredi çekebilmesi için altı aya kadar sigorta priminin ödendiği belgelenmek zorunda.

İşim Yok, Gayrimenkulüm Var

O zaman 1-0 avantajlısınız. Geliriniz yoksa ama tapusu size ait bir gayrimenkul, hatta kimi durumda bir taşıt mevcutsa, bankanın bunu ipotek etmesi karşılığında belirli vade ve tutar sınırlarına kadar kredi başvurusu yapmanız mümkün.

Gelir Belgem Yok, Kefilim Var

Gelir Belgem Yok, Kefilim Var

Çok küçük ihtimalle de olsa, bankalar kredi geçmişi çok temiz ve kredi notu oldukça yüksek olan bir kefil olması halinde kredi başvurunuzu kabul edebilmekte.

Sitemiz üzerinden tüm kredi haberlerine, rehberlerine ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular başlıklı makalemizde Banka, Banka Kredisi ve Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.