• YARIM ALTIN
  1.609,00
  % 0,06
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  295119,719
  % 14,66
 • BIST 100
  1.408,04
  % -0,13

Covid-19 salgını, araştırmadaki bankaları eziyor ve analist girişimleri kazanıyor

Covid-19 salgını, araştırmadaki bankaları eziyor ve analist girişimleri kazanıyor

Hepimiz hala Covid-19 salgınıyla boğuşuyoruz, ancak bir şey açık: tüm eğilimleri hızlandırdı. Basit düzeyde, bu, şu anda hepimizin çevrimiçi alışveriş yaptığı veya videoyu fiziksel konferanslara tercih ettiğimiz anlamına gelir.

Ve alışılmadık düzeyde bu, sanal deneyimlerden (Fortnite’da bir müzik konseri izlemeyi düşünün) açık kaynaklı çözümlere ve küresel sorunlara (Covid gösterge tabloları ve araştırmaları düşünün) kadar her şeyin yükselişi anlamına geliyor.

Finans sektöründe, bu ivme hiçbir yerde satış tarafı araştırmalarından daha belirgin değildir. Biliyorum, çünkü kendi bağımsız araştırma organizasyonumu kurmak için 20 yıllık araştırma kariyerimi geçen yıl en iyi bankalarda bıraktım. Başlangıçta bağımsız teklifimize kesinlikle müşteri ilgisi varken, bu pandemi başladığından beri arttı.

Pandemi, tüm satış tarafı araştırma modelini altüst etti ve bu da müşterilerin ihtiyaç duyduğu şeyi sunmalarını engelledi.

Yıllar ve yıllar süren düzenleme, satış tarafı araştırmasını daha içe dönük, bürokratik ve muhafazakar hale getirdi. Özellikle bir fikrin ilk aşamalarında, banka dışındaki herhangi biriyle konuşan bir araştırmacı, ciddi bir şekilde kaşlarını çatar. O halde, bir pandemi vurduğunda ve tüm uzmanlık banka dışında olduğunda ne yapabilirler? Müşterilerinin kamusal alanda görebildiği aynı yayınlara bakmanın ötesinde pek bir şey değil.

Buradaki sorun araştırmacılarda değil, katı bir şekilde modası geçmiş kurumsal bir yapıdır. Sıfırdan başlayarak, bir ağ ağı olarak bir araştırma organizasyonu kurmanın daha iyi olduğunu gördüm. Bu, bankalardaki araştırma ekipleri için tam tersi felsefe olan, onu boğmak yerine farklı alan ve bölgelerdeki uzmanlarla iletişimi teşvik etmek anlamına gelir.

Ve bu felsefe için kritik olan, bir ağa katılmanın kolaylığı, Silikon Vadisi’nin yıllardır bildiği bir şey – WhatsApp’ı kullanmanın, bir Zoom aramasına girmenin veya Slack’e katılmanın ne kadar kolay olduğunu düşünün.

Bu platformlarla, viroloji uzmanlarının, tarihçilerin ve bölge uzmanlarının “kovan” zekasını, hızlı içgörüler sağlamak için çok hızlı bir şekilde kullanabildik ve bundan faydalanmaları için diğer bağımsız araştırmacılara altyapı sağladık.

Kalite de önemlidir: Yatırımcıların bilgeliğin külçelerini bulmadan önce bir platformda vasat araştırmalardan geçecek zamanları yoktur.

Bir başka salgın rahatsızlık, evden işe taşınmadır. Herhangi bir yeni başlangıç ​​hemen hemen “bulut” içindedir ve dağıtılmış bir işgücü ile çalıştırılabilir. Bu arada bankalardaki araştırma ekipleri, müşterilere içgörü sağlamaya hazır olmak yerine BT’lerini evde kurmakla meşguldü. Ancak evden işe geçişin, satış tarafı araştırması üzerinde başka, daha derin bir etkisi var. Satış tarafı analistlerinin en büyük avantajlarından biri, satış ve ticaret gibi dahili paydaşlara fiziksel yakınlıkları ve ayrıca müşterilerle düzenli olarak yüz yüze görüşmeleriydi.

Bağımsız araştırmacılar, her zaman, birbirlerinin somut olmayan faydaları ile rekabet etmek için mücadele etmişlerdir.
hareketler. Ancak, evden işe geçiş, oyun alanını düzleştirdi.

Bir müşteri veya banka satış görevlisi veya tüccar için olsun, bir banka satış tarafı araştırmacısı olarak bağımsız biriyle etkileşim kurmak kolaydır. Ve herkesin alışkanlıklarının önce uzaktan, fiziksel olarak ikinci olarak (eğer varsa) değişmesine yardımcı olur.

Bunun tam etkisi henüz görülmedi, ancak birçok banka ve finans kurumu, şirket içi ek araştırmacılar işe almak yerine, araştırmanın bazı kısımlarını dış kaynak olarak kullanmak için bize yaklaştı. Bu tür kurumlar, özellikle araştırma yerine satış ve ticaret ana odak noktaları olduğunda, aynı araştırma için neden ek maliyetler getirsin?

Bu bizi son noktaya götürür, yani müşteriler bağımsızlığa ve çıkar çatışmalarından kaçınmaya değer verir. Bankaların uygulamaya koyduğu önlemler ne olursa olsun, müşteriler her zaman satış tarafı araştırmalarından şüphelenirler. Genellikle bu tür araştırmalar daha çok pazarlama gibi görülüyor – daha da kötüsü, bankaların yüksek marjlı ürünleri zorlama veya daha sık ticareti teşvik etme girişimi.

Bağımsız tarafa geçtiğimden beri, müşterilerle diyaloğum önemli ölçüde arttı. Ve diyalogların doğası, fikirlerin tek yönlü sunumundan yatırım fikirlerini belirlemek için müşteri ile ortak olmaya değişti. Bunu beklemiyordum ama müşteriler banka dışında oturduğunuzda size daha çok güveniyor.

Eminim pandeminin tüm sonuçlarını henüz görmemişizdir, ancak şokun doğası o kadar aşırı ki, gelecek hepimizin düşündüğümüzden çok daha hızlı geldi. Ve tıpkı sosyal medyanın yükselişiyle birlikte basılı gazetenin önemi azaldığı gibi, satış tarafı araştırması da muhtemelen aynı şekilde gidecek.

Güvende kalın, bağımsız kalın.

Bilal Hafeez, geçtiğimiz Haziran ayında kurulan bağımsız bir araştırma kuruluşu olan Macro Hive’ın kurucusudur ve ondan önce Deutsche Bank ve Nomura gibi bankalarda makro analist olarak 20 yıl geçirmiştir.

.

Bir önceki yazımız olan Kayınvalidemin evine taşındım. Kocam ailesinin ipoteğini ödemek istiyor ama bu benim gelirimden düşecek. Kendimi nasıl koruyabilirim? başlıklı makalemizde ailesinin, ama ve ama benim gelirimden çıkacak. Kendimi nasıl koruyabilirim? hakkında bilgiler verilmektedir.