• YARIM ALTIN
  2.544,00
  % 0,08
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  565687,330
  % -2,36
 • BIST 100
  %

Dolar Güvenli Liman Olarak Kazanıyor; Yuan Gücünü Koruyor

Dolar Güvenli Liman Olarak Kazanıyor; Yuan Gücünü Koruyor

finansif.com – Dolar Salı günü Avrupa ticaretinde yükselerek dün gece elde ettiği getirileri korudu. Yatırımcılar doları güvenli liman statüsü ile değerlendirirken yenilenen virüs endişeleri ile hisse senedi piyasaları alt üst oldu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 artarak altı haftanın yükseği olan 93,727’ye yükseldi.

Ayrıca %0,2 düşüşle altı haftanın düşük seviyesi 1,1746’ya geriledi ve İngiltere hükümetinin fiilen insanları işyerlerine gönderme çabasını terk ederek onlara ‘evden çalışın’ tavsiyesi vermesinin ardından ikilisi %0,2 kayıpla 1,2792’ye düştü.

104,63’te büyük oranda yatay seyretti.

National Australia Bank (OTC:) döviz müdürü Ray Attrill bir Reuters raporunda, “Avrupa seansında hisse senedi piyasalarındaki satışlar dramatik şekilde ivme kazandı ve ABD dolarının riskten kaçınma karakteri tekrar önem kazandı” dedi.

Bu gelişme Avrupa borsalarındaki büyük kayıpları takip etti; , kara para skandalı sonrasında finans hisselerindeki satış ile sürüklenerek %4,4 kaybetti. Wall Street’te ise %1,8 kayıp ile Avrupa’yı takip etti.

Endişe kaynağı olan diğer şey ise Avrupa’daki yeni Covid-19 salgınları oldu.

Attrill, “çoğu artık son 24 saat içinde gördüklerimizin devam edip etmediğine bağlı” dedi. “Doların en azından düşmeyi durdurduğu çok haftalık bir periyodda olabileceğimizi düşünmek için iyi bir sebep var.”

ING, 15 Eylül itibariyle son CFTC konumlandırma verilerinin, “USD’deki kapsamlı düşüş eğilimine kanıt eklemeye devam ettiğini” bildirdiğinden bu, döviz piyasasının tutumunda bir değişikliğe işaret edecektir.

ING’den Francesco Pesole bir araştırma yazısında, “2013’ten bu yana ilk kez, CFTC’nin raporladığı G10 dövizlerinden biri hariç hepsi, USD karşısında net uzun konumlandırma gösteriyor” dedi.

İlgi şimdi ABD Fed Başkanı Jerome Powell’a kayabilir. Merkez bankasının koronavirüs pandemisine yönelik müdahalesini tartışmak üzere bu hafta Capitol Hill’de üç konuşma yapacak. Hazine Bakanı Steven Mnuchin de ifadesini sunacak.

Diğer taraftan %0,2 düşüşle 6,7934 oldu ve yuan güçlenmeye devam etti. Bu durum, People’s Bank of China’nın (Çin Halk Bankası) referans kuru beklenenden daha zayıf bir seviyede sabitlemiş olmasına rağmen yaşandı – bu aksiyon, politikacıların dövizde bu çeyrekte görülen hızlı artışı dizginlemek isteyebileceğinin ilk işareti.

Bloomberg verilerine göre yuan, dolardaki son toparlanma öncesinde şimdiye kadarki en büyük çeyreklik artışı elde etme yolundaydı. Haziran sonundan bu yana hala %4,1 yüksek.

Bir önceki yazımız olan Lufthansa uçak filosunu küçültecek, daha fazla çalışanın işine son verecek başlıklı makalemizde çalışanın, daha ve Fazla hakkında bilgiler verilmektedir.