• YARIM ALTIN
  2.564,00
  % 0,19
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  564183,469
  % -1,77
 • BIST 100
  %

Dolar Olumsuz Verilerle Zayıflıyor; Sterlin İlgi Odağında

Dolar Olumsuz Verilerle Zayıflıyor; Sterlin İlgi Odağında

finansif.com – Dolar hayal kırıklığı yaratan istihdam ve konut verilerinin ağırlığı ve teknoloji sektörünün borsalardaki güçlü satışlardan mustarip olmaya devam etmesi ile Cuma günü düşüş yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,2 düşüşle 92,823 oldu. %0,2 artarak 1,1865’e yükselirken 104,70 puanda büyük oranda sakin kaldı ancak hafta bazında %1,5 artış yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Perşembe günü yayınlanan istihdam verileri, beklenenden daha az düşüş yaşadığını gösterdi. Aynı zamanda verileri de olağanüstü güçlü toparlanmayla geçen üç ayın ardından ekonominin bu sektöründe yavaşlama olduğunu gösterdi.

Yani ABD ekonomisi toparlanıyor olsa da yavaş gibi görünüyor. Bu durum Fed’in, faiz oranlarını en az 2023 sonuna kadar sıfıra yakın tutma sözü vermesine yol açtı ancak merkez bankası ayrıca Kongre’den de ek teşvik desteği istedi ki bu hala mümkün görünmüyor.

ING’den Chris Turner, “ekonomik toparlanmaya ilişkin piyasa beklentileri olduğu sürece (ikinci dalga karantinalarla mali karşılığın burada sözü olacaktır) negatif reel verimlerin doların ayı eğilimini koruyacağını ve yatırımcıların dolardaki kısa pozisyonları yeniden ayarlamak için pozisyon ayarlamaları yapacağını söyleyebiliriz” dedi.

Buna ek olarak ABD teknoloji hisseleri Perşembe günü bir bozgun daha yaşadı. Teknoloji ağırlıklı endeksi %1,3 düşerek doların zayıflığına katkıda bulundu.

Mizuho Securities kıdemli döviz stratejisti Masafumi Yamamoto bir Reuters raporunda, “doların artış trendini tekrar kazanması için piyasanın, ABD borsalarının hisse fiyatlarındaki düzeltmeye ara verdiğinden emin olması gerek” dedi.

Öte yandan sektörün bazı bölümleri ekonominin çoğundan daha hızlı toparlandığı için Ağustos ayı %0,7 beklentilerine kıyasla %0,8 artış olmasına rağmen ikilisi %0,1 düşüşle 1,2964 oldu.

Bununla birlikte sterlin yatırımcılarının ilgisi başka yerde – Perşembe günü İngiltere Bankası’ndaki politikacılar, İngiltere hükümetinin AB ile anlaşmaya varamama olasılığına hazırlık olarak merkez bankasının negatif faiz oranlarını kullanmayı düşündüğüne işaret etti.

Bir önceki yazımız olan EUR/USD 1,18 altındaki düşüşünü durdurdu başlıklı makalemizde altındaki, durdurdu ve düşüşünü hakkında bilgiler verilmektedir.