• YARIM ALTIN
  1.359,00
  % -0,57
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7042
  % -0,65
 • € EURO
  9,1479
  % -0,59
 • £ POUND
  10,6821
  % -0,51
 • ¥ YUAN
  1,1815
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1037
  % -0,46
 • BITCOIN/TL
  417208,529
  % 9,44
 • BIST 100
  1.530,27
  % -0,76

Dosya Masrafını Geri Alanlar Kırmızı Kalem Yer mi?

Dosya Masrafını Geri Alanlar Kırmızı Kalem Yer mi?

Dosya masrafını geri alanlar kırmızı kalem yer mi? Kredi kullanımlarında uzun süredir müşterilerden alınan dosya masrafı son dönemlerdeki başvurular ile iade ediliyor. Kredi için dosya masrafı alan pek çok bankanın bu masraflara da faiz işlettiği ortaya çıkmıştı.

Dosya Masrafı Nedir?

Dosya masrafı bankaların kredi başvurusu ve onaylanması sırasında gerekli belgeler için aldığı masraftır. Dosya masrafı temelde herhangi fiziksel bir dosyaya karşılık gelmez. Dosya masrafının alınması ilk durumlarda yasal olsa da sonra işin farklı boyutlara gitmesi ile farklı uygulamalar başladır.

Dosya masrafı alan bankaların buna ek olarak yıllar içinde uyguladıkları faize dosya masrafını da dahil ettikleri görülmüştür. Yani bankanın tek seferlik alması gereken dosya masrafından bile faiz geliri elde ettiği görülmüştür.

Bir Müşterinin Dava Açması İle Kazanıldı

Bu şekilde dosya masrafına bile faiz işletildiğini fark eden bir müşteri durumu hemen tüketici hakem heyetine taşıdır. Tüketici mahkemesine durumu açıklayan vatandaş 10 yıl içinde ödediği dosya masrafının iki katına ulaştığını belirtti ve banka tarafından iade yapılmasını istedi.

Banka ile görüşmeleri olumsuz sonuçlansa da tüketici mahkemesinden istediğini alan müşterinin davası emsal niteliğinde oldu. Bu davaya göre bankaların aldığı fazladan dosya masraflarının iade edilmesine karar verildi. Benzer durumdaki müşteriler de bankalarına başvurarak bu taleplerini ilettiler. Bankaya başvurusundan sonuç alamayan müşteriler de soluğu tüketici hakem heyetinde aldılar ve sorun bu şekilde çözüldü.

Dosya Masrafını Geri Alanlar Kırmızı Kalem mi Yedi?

Bu davadan sonra ülke çapında 5 milyondan fazla müşteri dosya masraflarının iade için başvuruda bulundu ve hepsi de bu dosya masraflarının büyük kısmının iade edildiğini iletti. Durum böyle olunca dosya masrafı krizi bankalar ile müşteriler arasında bir soruna yol açar mı sorusu akıllara gelmeye başladır.

Dosya masraflarının iadesinin talep edilmesi müşterinin kırmızı kalem yemesine sebep olmaz. Bu durumda haklı olan tamamen müşteri olduğu için bankaların buna yönelik bir hakları bulunmamaktadır. Ülke çapında pek çok banka müşterisi de başvuru yaparak iadelerini aldığı için bankaların neredeyse tüm müşterilerini kırmızı kalem ile çizmesi mümkün değildir.

escort mersin

Bir önceki yazımız olan Emekli Maaşı Haczedilebilir mi? başlıklı makalemizde emekli, Emekli Maaşı ve maaş hakkında bilgiler verilmektedir.