• YARIM ALTIN
  1.604,00
  % 0,06
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  286580,720
  % 1,03
 • BIST 100
  1.402,35
  % -0,53

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT nasıl iptal edilir? EFT iptal işlemi gibi çok sayıda sorunun cevabına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızı okuduktan sonra EFT iptallerinin nasıl gerçekleştirileceği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

EFT Nasıl İptal Edilir? Yöntemleri

EFT Nasıl İptal Edilir? EFT işlemi iptali nasıl gerçekleştirilir? Yanlışlıkla EFT gönderildiğinde, gönderilen EFT iptal olur mu, olursa nasıl olur? EFT karşı tarafa iletilmeden iptal ettirmek için ne yapmalı? Gibi soruları soran kişilere yardımcı olmak için bu yazımızı kaleme almış bulunmaktayız.

Bazen istemeden de olsa para gönderirken EFT işlemlerinde yanlışlıklar yapılabiliyor. Paniğe kapılan pek çok kişi yanlış yapılan EFT işlemini nasıl iptal edeceklerini ve bu işlem iptal olduktan sonra paranın Tekrar kendi hesaplarına ne zaman düşeceğini merak ediyor. EFT işlemleri sırasında yanlış IBAN ya da yanlış ad soyad gibi pek çok hatalar görülebiliyor. Bu yüzden yapılan EFT işlemini dekontunu mutlaka almak ve EFT referans numarasını bir yere not etmek gerekiyor. Çünkü EFT Sorgu Numarası / EFT Referans Numarasını EFT iptal işlemleri sırasında lazım oluyor.

EFT İptal Etme Yöntemleri Nelerdir?

EFT iptal işleminin gerçekleştirilebilmesi için, ilk olarak bankanın Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmaması gerekiyor. Eğer EFT karşı tarafa ulaşmamışsa mobil bankacılık üzerinden, bekleyen işlemleri gösteren menüden, iptal işlemi gerçekleştirilebiliyor. Bunun dışında ilgili banka şubesini veya bu bankanın çağrı merkezini arayarak EFT işlemini iptal ettirmek mümkün oluyor.

Karşı Tarafa Ulaşan EFT Nasıl İptal Edilir?

Eğer yanlış işlem olarak yapmış olduğunuz EFT bulunuyorsa; yapacağınız işlemler ve süreç oldukça zorlaşmaktadır. Yolladığınız paradan karşı tarafa ulaşması sebebiyle onun iptali için bankalar arası yazışmaların olması gerekebilmektedir. Yazdığınız IBAN numarasına ait bir karşılık bulunmuyorsa yolladığınız geri döneceğinden para otomatik olarak hesabınıza aktarılacaktır. EFT işlemini iptal etmek istediğinizde; banka şubesi veya çağrı merkezi tarafından EFT işleminin iptali için HABR mesajı açılacaktır.

EFT İptali İadesi Ne Zaman Gelir?

EFT işleminin iptali için yapmış olduğunuz başvurudan sonra, EFT iptal edilerek yolladığınız tutarın hesabınıza iade edilmesi bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Bu konu ile ilgili en net bilgiyi bankanızdan alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Kefilde Aradığı Şartlar Nelerdir? başlıklı makalemizde Kefil ve Kefil Olmak hakkında bilgiler verilmektedir.