• YARIM ALTIN
  2.544,00
  % 0,08
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  565789,292
  % -2,34
 • BIST 100
  %

Ekonomide Döviz Neden Önemli

Ekonomide Döviz Neden Önemli

Ekonomide döviz neden önemli detayları yazımızda. Bu aralar ülkemizde en çok konuşulan konuların başında şüphesiz ekonomi ve döviz kurları gelmektedir. Ülkemizde döviz kuruna ilgi büyüktür, ama bazı vatandaşlarımız ise dövizin ülke ekonomisine zararı yoktur diye düşünmekte. Ancak durum böyle değil.

Ekonomide Döviz Neden Önemli – Detaylar

1-Ülkemizde Döviz Kuru Neden Önemli?

Ülkemizde döviz kurunun önemi; çok hayati bir noktada çünkü, en basitinden düşünecek olursak tarım ürünlerini ekmek, biçmek için kullanılacak olan traktörler ithal olarak gelmekte. Ayrıca o traktörlerin benzinleri de ithaldir. Çiftçi tarlasını ekmek için traktöre ihtiyaç duyar eğer döviz kuru artarsa traktörün ülkemize giriş fiyatı da artar, bu sebeple çiftçinin maliyeti yükselir ve çiftçi hasadını yapacağı ürüne zam yapmak zorunda kalır.

Eğer nakliyeci zamlı fiyattan alırsa, nakliyecinin de maliyeti artacağından pazar haline zamlı şekilde satar. Bundan dolayı pazardaki meyvenin sebzenin fiyatı artmış olur. Bunun gibi birçok örnek verebiliriz.

Mesela telefon fiyatları; telefon fiyatları tamamen dövizle ilgili olduğundan döviz arttıkça ülkemize giriş fiyatı da artacağından mağazalar döviz arttıkça telefonlara zam yapar ve döviz arttıkça ya da düştükçe fiyatlar doğrudan değişir.,

2-Ülkemizde Döviz Neden Artıyor?

Ülkemiz çok değerli tarım arazilerine sahip olmasına rağmen ithal ürün oranımız hiçte az değil. Türkiye’nin 2019’un 11 ayında tarım ithalatı; 11.51 Milyar ABD dolar olarak gerçekleşti. İhracatımız ise 16 Milyar ABD doları. Evet ihracat daha fazla ancak ithalat çok yüksek bu ithal edilen ürünlerin birçoğu ülkemizde yetiştirilebilir. Eğer biz ithalatı en aza indirip ihracatımızı arttırırsak elimizde döviz kalacağından ülkemizin döviz rezervleri artacaktır.

Ancak bu durum tam tersi ülkemizin ithalatı artıyor. Birçok teknoloji ürünü ithal olarak giriyor ve bu teknoloji ürünleri katma değeri yüksek ürünler. Biz ise karşılığında buna eş yani katma değeri yüksek ürünler satarak dengeyi tutturmamız lazım. Ancak ihraç ettiğimiz ürünler katma değer bakımından o kadar da yüksek değil.

3-Ne Yapabiliriz?

En basitinden neler yapabileceğimize bakalım; markete gittik ve bir ürün alacağız, ancak bu ürünün iki çeşidi var birisi ithal ürün diğeri ise yerli üretim, yerli üretimi desteklemek için yerli üretim ürününü almamız lazım. Yerli üretimi arttırmak için çiftçilere verilen hibe arttırılmalı ve çiftçiye vergi indirimi uygulanmalı.

Tasarruf sağlamalıyız, ülkemiz 210 milyon 703 bin kilovatsaat elektrik ithal etmekte eğer evlerimizde enerji tüketimini azaltırsak enerji ithalatımız da azalır. Örneğin televizyonu kapatınca fişi de çekelim eğer bu işlemi yaparsanız %5 elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ya da evden çıkacağınız zaman modemin fişine çekebilirsiniz, basit ipuçları ile enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Ekonomide döviz neden önemli konusu ile ilgili sizde görüş ve sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Hangi Sektörlere Kredi Veriyor? başlıklı makalemizde KOSGEB, KOSGEB Desteği ve KOSGEB Kredi Desteği hakkında bilgiler verilmektedir.