• YARIM ALTIN
  3.135,00
  % 0,86
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  471193,628
  % -2,27
 • BIST 100
  %

Ekonomik Özgürlük Nasıl Kazanılır?

Ekonomik Özgürlük Nasıl Kazanılır?

Ekonomik özgürlük nasıl kazanılır? Öncelikle özgürlük kelimesinin birçok farklı tanımlaması yapılmaktadır. Ancak genel bir tanımlama yapılırsa özgürlük bireylerin kendi iradesine bağlı olarak gerçekleştirdiği davranışlar bütünüdür. Dış zorlanmalar olmadan bağımsız hareket edebilme güdüsüdür.

Özgürlüğün genel kültür tanımı ile ekonomi içerisindeki anlamına bakılacak olursa bireylerin sınırlandırma ve baskı olmaksızın istediği biçimde gerçekleştirebileceği kişisel bir haktır. Bir ülkede ekonomik özgürlüğün bulunması ile o ülkedeki büyüme oranı ilişki içerisindedir gibi bir bilgi bu noktada verilebilir.

Eğer ülkenin ekonomik özgürlük oranı yüksek ise ekonomik büyüme oranına pozitif yönlü bir etki sağlar. Ekonomik özgürlük ve büyüme artışı sonucunda ekonomik performansın da arttığı gözlemlenmiştir.

Ekonomik Özgürlük Nasıl Kazanılır?

Birey hakları hem negatif hem de pozitif haklar olarak bir ayrıma tabi tutulmuştur. Negatif haklar ile kast edilmek istenen koruyucu haklardır ve bu haklar ekonomik özgürlük ile tamamen iç içedir. Bu haklar bireyin herhangi bir hakkına taciz olasılığından korunmasını ifade eder. Bu nedenle tüm bireyler için eşit düzeydedir. Ancak pozitif haklar ekonomik özgürlük içinde değerlendirilmez. Diğer anlamda müdahaleci haklar gıda, sağlık, giyinme gibi en az gelir sağlamayı öngörür. Bu haklar anayasada sosyal ve ekonomik hak ve ödevler kısmında yer aldığı için müdahaleci haklardır ve ekonomik özgürlük ile bağdaşmaz. Ekonomik özgürlüğün elde edilişi ise şöyle açıklanabilir:

Uzun Vadeli Düşünme

Uzun vadede düşünmek hayatı istenilen doğrultuda şekillendirmek ve ekonomik açıdan özgür kalabilmek adına önemli bir etkendir. Uzun vadeden kasıt eğitim hayatında iyi bir kariyer hedefidir. Lisans eğitiminin ardından alınan uzmanlık eğitimi belli bir dönemi kapsar. Bu periyot uzun sürse de sonuç olarak getirisi yüksek olacaktır. Bu nedenle finansal özgürlük elde edilmektedir.

Zamanı İyi Yönetmek

Ekonomik özgürlüğün elde edilmesinde iyi bir zaman yönetimi çok önemlidir. Bir günün nasıl geçirileceği hakkında kontrol sahibi olmak bu konuda etkili bir faktördür. Bu nedenle yapılacak önemli işlerin belli bir sıraya konulması ve plan dahilinde hareket edilmesi gerekmektedir. Bu konuda özellikle liste yapma yöntemi ve bu listeye sadık kalmak gerekir. Zaman yönetimi kararlılığı da beraberinde getirir. Yapılan işleri verimli olunduğunu hissedilen anda yapmak üretkenliği artıracaktır.

Bilinçli Yatırım

Yatırım bazen risk gerektiren ama doğru bir şekilde yapıldığında olumlu sonuç veren bir alandır. Ekonomik özgürlüğün kazanılmasında da önemli bir işlevi vardır. Farklı sermaye alanlarının değerlendirilmesi sonucunda yapılan yatırımlar kazancın artmasını sağlamaktadır. Uzun vadede altın yatırımı da büyük bir kazanç getirisine sahiptir.

Finansal Eğitim

Kaliteli alınan bir finans eğitimi finans üzerinde düşünülen konularda belli bir bilgi birikimi sağladığı için yatırım yaparken ya da diğer konular üzerinde karar alırken yol gösterici olacaktır. Bu nedenle ekonomik özgürlüğü elde etmek için finans konularında uzmanlaşan bir birey daha avantajlı hale gelmektedir. Böylelikle parayı elde etmenin ve onu kullanmanın sistematiğini oturmuş hale gelir.

Bir önceki yazımız olan Enflasyon Nelerden Etkilenir? Nedir? başlıklı makalemizde enflasyon, Enflasyon Çeşitleri ve Enflasyon Çeşitleri Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.