• YARIM ALTIN
  1.349,00
  % -2,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  351927,293
  % 6,23
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Emekli Maaşı Haczedilebilir mi?

Emekli Maaşı Haczedilebilir mi?

Emekli maaşı haczedilebilir mi? Kredi sahibi olan pek çok emeklinin akıllarında bulundurduğu sorulardan birisi emekli maaşının el konulabilir olup olmadığıdır. Pek çok emekli, emekli maaşı haczedilebilir mi? Gibi soruları düşünerek kredi borçlarında gecikme yaşadığı taktirde başına gelecekleri sorgulamaktadır. Emekli maaşı haczedilebilir mi adlı makalemizde emekliler ve kredi kuruluşları arasındaki ilişkileri inceleyeceğiz.

Pek çok insan emekli olmasının verdiği rahatlık ile ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bankalara başvurarak kredi kartı veya kredi talebinde bulunmaktadır. Ülkemizde pek çok emeklinin ya bir kredi kartı veya bir kredi borcu bulunmaktadır. Kredi kartı ve kredi borcu bulunan emeklilerin merak ettiği noktalardan birisi olan emekli maaşı haczedilebilir mi sorusu pek çok kez kafa karıştıran sonuçlara itmektedir. Emekli maaşı belirli bir yaş üstü kişilerin o yaşa kadar yaptıkları hizmetlerin karşılığı olarak devlet veya diğer kuruluşlardan yaptıkları prim birikimleri sonucu aldıkları düzenli ikramiyelerdir. Bu ikramiyeler emekli insanların ihtiyaçlarını gidermesi ve yaşama devam edebilmeleri için oluşturulmuş bir fondan karşılanmaktadır.

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen emekli maaşının haczedilmesi durumunda emekli insanlar çok büyük problemlerle karşılaşacakları için bu soruyu pek çok kez kendilerine sorarlar. Günümüzde pek çok emekli sadece emekli maaşı ile geçinememektedir ve ek gelir kazanabilmek adına ya çalışmaktalar veya aile desteği ile ayakta durmaktalar.

Emekli maaşının haczedilebilir olduğu durumlarda söz konusudur. Emekli maaşının haczi sadece belirli durumlarda geçerli olduğu için her kredi borcu yüzünden maaş kesilemez. Emekli maaşı haczedilme durumunun olduğu sadece bir kaç borç durumu bulunmakta.

Hangi durumlarda emekli maaşı haczedilebilir?

Emekli maaşının haczinin sadece belirli durumlar gereğince gerçekleşebileceğini belirtmiştik. Bu bir kaç durumdan birisi olan Sosyal Güven Kurumu borçlarıdır. Bu borçlar SGDP olarak nitelendirilmektedir. Bu durumu ele alan yasa düzenlemelerinde Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlu statüsünde bulunan emeklilerin maaşlarının kesilebileceği net bir şekilde belirtilmekte. Bu kesinti düşündüğünüzün aksine tamamı değil sadece dörtte biridir. Bu işlemin bu şekilde gerçekleşmesinin temel sebebi emeklinin yaşamsal ihtiyaçlarından mahrum bırakılmamasıdır.

Emekli insanların maaşlarının dörtte birine sosyal güvenlik kurumu tarafından haczedilebilir. Bu durumu sayılara yeni matematiğe dökecek olursak işlemler oldukça basittir. Bin iki yüz lira emekli maaşı olduğunu varsaydığımız bir emeklinin Sosyal Güvenlik Kurumuna beş bin lira prim borcunun olduğunu varsayalım. Bu durumda emeklinin maaşından aylık olarak üç yüz lira kesinti gerçekleşir. Bu kesinti Sosyal Güvenlik Kurumuna olan beş bin lira prim borcu bitene kadar devam eder. Üç yüz liralık kesinti ile emeklinin prim borcu on yedi ay yani ortalama bir buçuk yıl sonra biter. Biten borç ile birlikte emeklinin maaşı eski düzeyine geri döner. Bu emeklinin aldığı zamlar bu hesaplamalara dahil olabilir.

Emeklilerin kesintilerin bahsederken önemli bir nokta olan memur emeklileri borçlanma düzenlenmesine değinmek gerekmekte. Emeklilerin geçimini sağlamasını sağlayan borç karşılığı aylık maaşın dörtte biri işlemi memur emeklilerinde geçerli bir durum değildir. Memur emeklilerini bu konuda alakadar eden bir yasa düzenlemesi bulunmamaktadır. Bu konu ile ilgili memur emeklilerinin devlet kurumlarına başvurarak detayları ayrıntılı bir şekilde talep etmeleri gerekebilir.

mersin manken escort

Bir önceki yazımız olan Borsa İstanbul’da İşlem Gören Endeksler başlıklı makalemizde Borsa, Borsa İstanbul ve borsa ne demek hakkında bilgiler verilmektedir.