• YARIM ALTIN
  3.135,00
  % 0,86
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  471520,220
  % -2,18
 • BIST 100
  %

Enflasyon Nelerden Etkilenir? Nedir?

Enflasyon Nelerden Etkilenir? Nedir?

Enflasyon nelerden etkilenir? Enflasyon kavramı günlük hayatta sıkça bahsi geçen bir kavramdır. Enflasyon temel anlamda tanımlamak gerekirse toplumun alım gücünü ifade etmektedir. Enflasyonun yükselmesi insanların alım gücünün azalması anlamına gelir.

Enflasyon Nasıl Belirlenir?

Enflasyon genellikle ülkeler bazında belirlenmektedir. Her ülkenin istatistik kurumu yıllık yaptığı araştırmalar ile yıl sonunda enflasyon oranını açıklar. Yine bu oranlar aylık bazda da açıklanmaktadır.

Enflasyon hesaplanırken ülkede satışı yapılan ürünlerin fiyatları belirlenir. Bu ürünlerin fiyatlarının geçen yıllara oranla değişimine bakılır. Geçen yıla oranla ürünlerin ortalama fiyatları arttıysa bu durum enflasyonun da artmasına sebep olacaktır.

Bu hesaplamalar yapılırken temel tüketim ürünlerinden özel ihtiyaçlara kadar ülkedeki her hizmet ve ürün dikkate alınır. Yıl içinde fiyatlara zam yapılan aylarda enflasyonun arttığını görülmektedir. Yıl sonunda yıllık enflasyon oranına göre tefe ve tüfe oranları de belirlenir. Bu oranlara göre tüketiciler ve üreticiler de zam yapacakları oranları belirlerler.

Enflasyon Nelerden Etkilenir?

Enflasyon birden fazla parametreden etkilenmektedir. Öncelikle ülkedeki ürünlerin ve hizmetlerin satış fiyatlarının değişimi enflasyonu direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle fiyatların aşağı ya da yukarı yönlü oynamasına sebep olan tüm faaliyetler enflasyonu da etkileyecektir.

Türkiye gibi ülkeler yurt dışında önemli miktarda ithalat yapan ülkelerdir. Bu ülkelerin para birimlerinin ne kadar güçlü olduğu önemlidir çünkü ithalat ürünleri Dolar , Euro gibi para birimleri üzerinden satın alınmaktadır. Ülkede doların yükselmesi ithalat ürünlerinin fiyatlarının TL cinsinden yükselmesine sebep olur. Bu durum da raflara yansıdığı için enflasyon yükselir.

Burada dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Birincisi ülkenin para birimini güçlü tutması, ikincisi de üretimin mümkün olduğunca yerli imkanlarla gerçekleştirilmesi. İthalata ayrılan bütçe azalırsa cari açık da azalır.

Bir önceki yazımız olan Faktoring Nedir? Nasıl Yapılır? Türleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Faktoring, Faktoring Nasıl Yapılır ve Faktoring Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.