• YARIM ALTIN
  3.129,00
  % 0,83
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  466649,306
  % -3,40
 • BIST 100
  %

Faktoring Nedir? Nasıl Yapılır? Türleri Nelerdir?

Faktoring Nedir? Nasıl Yapılır? Türleri Nelerdir?

Faktoring nedir? Nasıl yapılır? Türleri nelerdir? Faktoring, günümüzde satılmış olan ürünleri garanti altına almak isteyen vatandaşlarımız tarafından oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Dünya üzerinde de yaygın olan bu metot, pek çok sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Faktoring Nedir?

Faktoring ne demek nedir? Kısaca tabir etmek gerekirse: Ticari ilişkilerinden kaynaklı kısa ya da uzun süreli alacaklarını vade süresi dolmadan tahsil etmek isteyen şirketlerin, belirli bir ücret karşılığında alacaklarını faktoring firmalarına vererek nakit elde etme yollarına faktoring denir.

Vadeli alacaklar, yurt içinde ya da yurt dışında olabilir. Faktoring firmaları, alacakların muhasebesinin tutulması, borçlu olan kişiye gerektiğinde ihtarda bulunup alacağın sürecini takip etmesi ve gerektiğinde icra yolu ile alınacak olanları tahsil etmesi gibi çeşitli hizmetler de sunar.

Faktoring Nasıl Yapılır?

Faktoring yapabilmek için piyasada kendi kendine çalışan faktoring şirketlerine başvuru yapılabileceği gibi, bankaların bünyesinde açmış oldukları faktoring firmaları ile de işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bağımsız çalışan faktoring firmalarının sayısı ciddi anlamda fazla olup, birbirinden çok fazla değişiklik gösterebilir. Bu yıl içinde işlem yapan bir şirket, bir sonraki sene kolaylıkla faaliyetlerini durdurabilmekte, ortak ya da isim değiştirebilmekte ya da yeni açılan bir çok faktoring şirketi piyasaya çıkabilmektedir

Faktoring Türleri Nelerdir?

Rücu Hakkı Saklı Faktoring (Geri Dönülebilir Faktoring)

Bu Faktoring çeşidinde, faktoring şirketlerinin alacağı tahsil edememe riskini almaz. Sadece alacaklı olan kişiye ya da firmaya nakit desteği sunar ve alacağın tahsil edilmesine kolaylık sağlar. Eğer borç alınmaz ise, Faktoring şirketi, sunmuş olduğu hizmetin ücretini ve ödemiş olduğu nakit desteğini, alacaklı olan kişi ya da firmadan geri ister.

Gayri Kabili Rucü Faktoring (Geri Dönülemez Faktoring)

Bu Faktoring hizmetinde, alacaklı firma bütün alacak haklarını riskleri ile birlikte bir miktarını ya da tamamen faktoring firmasına devreder. Böylece, alacağın tahsil edilememe gibi bir risk ortaya çıktığı durumda alacaklı firmadan hak talep edemez, tüm tahsilat işlemlerini ya da borcunu, kişi ya da firma kendisi takip eder.

Bildirimli Faktoring (Tahsilat Yöntemi)

Faktoring firması herhangi bir parasal desteği vermeden, yalnızca borcun tahsil edilmesini sağlar. Bu yöntemde, borçlu olan kişiye bir gönderi yapılarak alacağın, faktoring firması üzerinden tahsil edileceği açıklanır ve ödeme takibi faktoring firması tarafından yapılır.

Ödeme Vadesinde Faktoring Nedir?

Bu metotla faktoring firmaları, ödeme vadesi geldiği süreçte, alacaklı firmaya ödeme garantisi verir. Alacaklı firma ile anlaşılan sürede faktoring firması, alacaklı firmaya ödemesini iletir, önden ek bir ödeme yapmaz. Tahsilat için belirlenen tarihin gelmesi beklenir. Borcun tahsil edilmesi görevi faktoring firmasına aittir.

Fatura İskonto Yöntemi İle Faktoring Nedir?

Bu metotla faktoring firması sadece parasal desteği sunar. Faturanın tahsil edilme durumu alacaklı kişinin ya da firmanın görevidir. Herhangi bir ödenmeme riski alacaklı olan kişiye bağlar. Faktoring şirketlerinin ödeme ile ilgili bir sorumluluğu bulunmaz.

İhracat Faktoringi Nedir?

İhracat yapan kişilerin ya da şirketlerin, sattıkları ürünlerin ödemesini garanti altına almak üzere faktoring firmaları ile sözleşme yaparlar. Bu durumda para ödenmesi garanti olur.

Acente Faktoring Nedir?

Faktoring şirketi, devir almış olduğu alacaklarını başka bir firmaya verir. Borçlulara durumu bildirerek ödemenin, ilgili firmaya verilmesini sağlar.

Toptan Faktoring Nedir?

Bu faktoring çeşidinde de özellikle toptan satış yapan ve müşteri sayısı çok fazla olan kişi ve satıcıların tamamı, alacaklarını garanti altına almak amacı ile tüm haklarını belirli dönemlerde faktoring firmalarına verildiği bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan Para Piyasalarındaki Son Gelişmeler Neler? başlıklı makalemizde Para ve Para Piyasaları hakkında bilgiler verilmektedir.