• YARIM ALTIN
  1.603,00
  % 0,06
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  291436,325
  % 4,40
 • BIST 100
  1.402,35
  % -0,53

Finansal okuryazarlık, dijital varlık endüstrisini gelecek için sürdürülebilir hale getirecek

Finansal okuryazarlık, dijital varlık endüstrisini gelecek için sürdürülebilir hale getirecek

Kripto para birimi piyasası hala emekleme aşamasında ve aşırı güçlü olasılık duygusu güçlü. Kriptoya yönelik tutum yelpazesi genel olarak geniştir, ancak son anketler bir şekilde belirli eğilimlere ışık tutmaktadır. Bir yandan, tam olarak kavrayamadıkları projelere girişen yeni başlayanlar, diğer yandan da dahil olma yeteneklerini sorgulayan kripto yatırımı adaylarını görüyoruz.

Yelpazenin bir ucunda, ilginç bir şekilde anlayış ve güvenin ters orantılı olma eğiliminde olduğu kripto meraklıları var. Geçen yıl Hollandalı ING bankası, Avrupa’da kripto para birimleri hakkında yaklaşık 10.500 kişiyle röportaj yaptı. En düşük kripto bilgisine sahip% 13’ün% 80’i geleceğine yüksek veya orta düzeyde güven gösterdi. Bu bulguların öne sürdüğü bilişsel önyargı, kripto kitlesinin benimsenmesine doğru rahatsız edici bir yolculuk yapıyor. Yine de, sağlam bir anlayışla eşleştirilsin ya da eşleşmesin, ilginin doğru yönde atılmış bir adım olduğuna inanıyorum.

1.000 çevrimiçi yatırımcının anket yaptığı daha önceki bir anket, yanıt verenlerin% 44’ünün uygun eğitimden yoksun olduklarını düşündükleri için kripto ticareti yapmadığını ortaya koydu. Özellikle ankete katılan kadınların yarısından fazlası, erkeklerinkiyle eşleşse de, kripto yatırımına girişin önündeki en büyük engelin bilgi eksikliğinden kaynaklandığını kabul etti. Grayscale tarafından geçen yıl yapılan ayrı bir anket, ABD’li yatırımcıların, hisse senetleri ve tahvillere kıyasla varlık hakkında daha bilgili olsalardı Bitcoin’e (BTC) yatırım yapma olasılığının daha yüksek olacağını gösteriyor.

Bu sınırlama artık uzayda fark edilmeyecek. CoinMarketCap’in kısa süre önce istifa eden geçici CEO’su Carylyne Chan, kripto para birimi eğitiminde daha önemli bir rol oynayacağı umuduyla kripto para birimi veri web sitesinden ayrıldığını paylaştı.

Finansal eğitim eksikliği

FOMO’ya düşmek veya FUD tarafından dondurulmak, kendi kararınızı sorgulamaktır. İnsanlar daha iyi bilgilendirilmiş olsaydı, dışarıdan dayatılan bu eylem çağrılarından biri ya da eylemsizlik hiç viral hale gelir mi?

Ancak suç tamamen bireye ait değil. BTC’de zengin olmayan tek kişi olduğunuza dair makaleleri dolaşan saygın yayınlarla, insanların bir cüzdan oluşturmak için acele etmesine şaşmamalı. Yine de yemin etmeniz gereken tek kısaltma, “kendi kaynaklarınızı bir sonraki Bitcoin’e” aktarmadan önce DYOR’dur. Tüm bu anlatı, kötü düşünülmüş yatırımlara yol açar ve hızlı bir kripto para arayışını teşvik eder.

Giriş engellerinin düşük olmasının bir sonucu olarak, finansal geçmişi olmayan deneyimsiz yatırımcılar, anlık getiri beklentisiyle kripto alanına girerler. Günlük ticaretten kar elde etmek yasal bir stratejidir, ancak tüm sektörü bunun için yapmak haksız ve dar görüşlüdür. Çoğu kripto yatırımcısı için uzun vadenin bir hafta olduğu göz önüne alındığında, geleneksel finansörlerin ve “milyarder yaklaşımını” savunanların dijital varlıkları ciddiye almasını nasıl bekleriz?

Dijital ve geleneksel finans arasındaki algılanan ikilik, potansiyel yatırımcılara temel finansal ilkelerin başarılı kripto katılımı için bir basamak taşı olduğunu ve kurumsal finanstaki sıradan bir süreç hakkındaki yanlış anlamanın tüm oyuncuları zarara uğratabileceğini göstererek çürütülebilir.

Her iki finans türünde de ortaya çıkan özelliklerden biri temettü ödemeleridir. Bu yıl, küresel olarak birçok şirket, bir iflas davası zemininde temettü dağıtmaya ve piyasalarda rekor işsizlik sağlamaya çalıştı. Sağlam bir finansal anlayışa sahip olanlar, temettü politikaları üzerindeki kontrol tamamen onları dağıtan şirketin altına düşse de, hisse / token fiyatının tamamen piyasa odaklı olduğunu ve kripto piyasalarının herkesin bildiği gibi daha değişken olduğunun farkında olacaktır. Temettü ödemeleri fiyatı etkiler: Tipik olarak, ilan tarihinde bir artış ve temettüsüz satış tarihinde de benzer miktarda bir düşüş beklenir.

Kripto şirketlerinden temettü beklerken bu ilkeleri anlamak, kullanıcıların bu zamanlarda hareketlerinin daha fazla farkında olacakları anlamına gelir, ister daha fazla token satın almak için acele etsinler, bu da yanlışlıkla fiyatın yükselmesine neden olabilir veya temettü miktarı arttığında tokenlerini satabilirler. meydana çıkarmak.

Ana akım şirketler bu konuda kripto şirketleriyle aynı denemelerle karşı karşıya. Küresel olarak temettüleri takip eden bir fon yöneticisi olan Janus Henderson’ın bir raporuna göre, Kuzey Amerika hariç her bölgede temettü ödemelerinde kesintiler oldu. Ana akım finans şirketleri, hissedarlarının beklentilerini karşılayamadı ve endişe şu ki, bu şirketler, temettü ödemeyi karşılayabilen zamana kadar – diyelim ki 2021’de – yatırımcılarının güvenini çoktan kaybetmiş olacaklar.

Sürdürülebilir iş modellerine sahip blok zinciri şirketleri için, hala niş kripto topluluğundan kendi kendin yap yatırımcılarının sergilediği finans konseptlerinden kopukluk görmek cesaret kırıcı. Varlıklarınızın egemenliği bir takım sorumlulukları beraberinde getirir ve hepimiz daha güçlü bir gelecek için bu endüstrinin zorlu kısımlarının üstesinden nasıl geleceğimizi öğreniyoruz.

Dijital varlıklar geleneksel finansmanı tedirgin ediyor mu?

Görünüşe göre ABD ve Avrupalı ​​kurumsal yatırımcılar söz konusu olduğunda değil. Fidelity Digital Assets’in yeni araştırması, ankete katılan yaklaşık 800 kurumsal yatırımcının% 36’sının zaten dijital varlıklara yatırım yaptığını gösteriyor. Bunların% 80’ine yakın bir kesimi, ister yenilikçi teknoloji ister yüksek potansiyele sahip olsun, varlık sınıfı hakkında çekici bir şey buluyor. Kriptonun geleneksel finans piyasalarındaki meşruiyetine ulaşmak, uzun vadede daha fazla destekçi örneği görürsek çok daha kolay olacaktır.

Örnekleri görmenin yanı sıra, yeni bir teknolojinin geleceğine inanmak her zaman yankılanan bir evet veya hayır ile karşılanmak zorunda değildir. İşte tam da bu yüzden eğitime ihtiyacınız var – nüansı eleştirel bir şekilde görmek için. COVID-19 salgınından kaynaklanan ekonomik kriz, herkesin merkez bankası tarafından düzenlenen para birimlerinden başka yerlere bakmasına neden oldu ve ardından modern bir altına hücum, ardından Bitcoin için çok değişken aylar geldi.

Geleneksel yatırımcıların çoğu zaten BTC ve altcoinleri destekliyor, ancak hiç kimse milyarlarca doları tek bir varlık sınıfına atmıyor. Deneyimli bir serbest fon yöneticisi olan Michael Novogratz, kripto para savaşçısına dönüştü ve kafası karışan bizler için bunu oldukça akıllıca ifade etti:

“Benim hissim, Bitcoin yönteminin altından daha iyi performans gösterdiği, ancak insanlara sadece dalgalanma nedeniyle altın sahip olduklarından çok daha az Bitcoin’e sahip olmalarını söylerdim.”

Novogratz, dijital varlık acemilerine fonlarının% 2’sinden fazlasını BTC’ye yatırmamalarını tavsiye ediyor ve bu eşiğin ötesindeki holdinglerin profesyoneller için ayrılması gerektiğini söylüyor.

Fidelity gibi diğer firmalar da Bitcoin’i yatırım yapılabilir bir varlık olarak aldıkları ciddiyeti gösterdiler. Fidelity, geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na Bitcoin’e adanmış yeni bir fonun düzenleyicisine bilgi veren evrakları sundu ve uzun vadede dijital varlık yatırımının potansiyelini gören geleneksel bir fon örneği oldu.

Sonuç olarak, bu sınırlamalara rağmen, iyi yatırım yapmak ve güvenli bir şekilde yatırım yapmak için yeterince bilgi sahibi olduğumuzdan emin olmak tüm topluluğa – işletmeler ve bireysel yatırımcılar, aynı zamanda düzenleyiciler ve kanun koyucular – kalmıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya tavsiyeleri içermiyor. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtmaz veya temsil etmez.

Antoni Trenchev anlık kripto kredi hatları sağlayıcısı Nexo’nun kurucu ortağı ve yönetici ortağıdır. King’s College London ve Humboldt University of Berlin’de finans hukuku okudu. Bulgaristan parlamentosunun bir üyesi olarak Trehchev, başta e-oylama ve veri tabanlarının dağıtılmış bir defterde depolanması olmak üzere çeşitli e-devlet hizmetleri için blok zinciri çözümlerini mümkün kılacak ilerici mevzuatı savundu.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'deki Bitcoin ATM'leri başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin ATM ve Kripto Para hakkında bilgiler verilmektedir.