Konut sahibi olmak isteyen tüketiciler genellikle paralarının yetersiz olmasından kaynaklı olarak hayallerindeki o eve ulaşmakta zorluk çekmektedirler. Buna hitaben yüksek bir meblağın gerekliliğinden ötürü çevresinden toparlayamadığı bütçeyle ilgili olarak son çareyi bankaların sunduğu kredilerde aramaktadır. Hükümetin üzerinde durmasıyla birlikte artık konut kredilerindeki faiz oranları düşük oranlara yönelmeye başladı. Bu kapsamda bankalar şartları daha da esnek bir hale getirerek, konut sahibi olmak isteyen tüm tüketici sınıfına yelik kredi türlerini sunmaktadır. Geçtiğimiz sene faiz oranları düşen konut kredilerine yüksek derecede talep artmıştır. Bizlerde en çok tercih edilen bankalardan biri olan Garanti Bankası ile ilgili konut kredisi üzerine değinerek hesaplama işlemlerine yönelik de bilgiler aktardık.

Garanti Bankası Konut Kredisi

Konut kredisi kapsamında yapılacak olan başvuru duruma bağlı olarak ilgili tüketicinin kefile ihtiyacı bulunmaktadır. Kefilin sağlanmaması halinde ise mutlak suretle emtiaya yönelik bir durum içerisinde olması da gerekebiliyor. Kefilin olmadığı veya yetersiz kalması durumunda ise ilgili banka kişiden emtiayı ipotek olarak göstermesi istenmektedir. Banka tarafından talep edilen bu her iki etki alanını oluşturamayan tüketicilerin konut kredisi alma durumu da bir hayli zor bir duruma düşüyor. Bu konuyla ilişkili olarak ilgili söz konusu olan Garanti Bankası da konut kredisi ile ilgili olarak aynı bu istekler içerisinde talepleri değerlendirmektedir. Ek olarak kendi prosedürlerine bağlı olarak kredi durumunu değerlendirebildiğini de söylemeden geçmeyelim.

Garanti Bankası Konut Kredisi
Garanti Bankası Konut Kredisi

Garanti Bankası Faiz Oranları

Garanti Bankası konut kredisi hesaplama işlemine yönelik bilgiler vermeden evvel merak edilen başlıca sorulardan biri olan bu bankaya ait konut kredisinin faiz oranlarına değinmekte fayda var. İlgili banka, Türkiye’de ihtiyaç ve konut kredisi ile ilgili en çok finansman sağlayan ve bu kapsamda en yüksek müşteri potansiyeline sahip bankalar arasında bulunuyor. Bu hizmetlere yönelik kapsamda ilk sıralarda yer alan ilgili bankanın en çok tercih edilen ürünlerinin başında da konut kredisi gelmektedir. “Mortgage” adı altında sunduğu kredili hizmetler ile birlikte tüketicilere sağlamış olduğu konut kredisi taksit/vade sayısı seçeneğine göre faiz işleminin değişmesini sağlamaktadır. Yani, vade sayısı ne kadar uzarsa her bankada da olacağı üzere Garanti Bankası konut kredisi faiz oranları da yükselmektedir. Şimdi gelelim merak edilen bir diğer soru olan hesaplama işlemine yönelik bilgiler aktarmaya.

Garanti Bankası Konut Kredisi Hesaplama

Garanti Bankası konut kredisi hesaplama işlemi için iki farklı yöntem üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bunlardan ilki manuel olarak kendi hesap faktörünüz ile, bir diğeri ise Garanti’nin kendi resmi web sitesi üzerinde yer alan ve direkt kesin sonucu belirten konut kredisi hesaplama araçlarını kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Hemen her konut kredisinde farklı etmenler bankalar tarafından uygulanabiliyor. Hemen aşağıda maddeler halinde sıraladığımız etmenler, hemen her bankanın talep ettiği orak alınan ücretler dahilinde olmaktadır.

  • DASK
  • Faiz Oranı
  • Taşınamaz Rehin Ücreti
  • Ekspertiz Rapor Ücreti
  • Tahsis Ücreti

Hesaplama: Garanti Bankası konut kredisini elle hesap yapmaktan kaçınıyor veya yanlış yapacağınızı düşünüyorsanız, bu konuyla ilgili olarak “buraya” tıklayıp direkt olarak ilgili hesaplama aracının bulunduğu bankanın resmi web sayfasından güvenli bir şekilde hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz