• YARIM ALTIN
  1.557,50
  % -0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2916
  % 0,86
 • € EURO
  8,5355
  % -0,93
 • £ POUND
  9,5277
  % -0,26
 • ¥ YUAN
  1,0429
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % 1,12
 • BITCOIN
  85535,611
  % 0,98
 • BIST 100
  1.060,59
  % 2,53

Her İşlemde Farklı Bitcoin Adresi Kullanmak

Her İşlemde Farklı Bitcoin Adresi Kullanmak

Bitcoin özelliklerinden bir tanesi de sınırsız sayıda yeni adres üretebilmek ve istediğimiz kadarını kullanabilmek. Bu güvenliği son derece artıran etkili bir yöntemdir.

Her bir Bitcoin adresi farklı bir özel anahtar demektir. Bir tane anahtarın çalınması ya da kaybolması durumunda diğer adreslerde bulunan Bitcoinlerimiz kaybolmayacaktır.

Bitcoin Güvenliği

Bir miktar paranın tek bir kasada saklanması ile çok sayıda kasaya bölünmesinde olduğu gibi kasa anahtarlarından bir tanesinin kaybolması ya da çalınması durumunda diğer kasalar hala güvende kalacaktır.

Bitcoin-qt programı ilk çalıştırıldığında 100 adet Bitcoin adresi üretir ve bunları wallet.dat dosyasında saklar. Bütün adresleri arayüzde görmesek de ihtiyacımıza göre yeni bir adresi bu havuzdan çekebilir ve her gönderim için farklı bir adres kullanabiliriz.

Bizim yapacağımız gönderimlerde hangi adreslerden ne kadar BTC çıkacağını programımız otomatik olarak ayarlayacaktır.

Bitcoin Alırken Escrow (emanetçi, aracı) Kullanmak

İnternet üzerinde şahıslar arasında gerçekleşen değiş-tokuşlarda, alım-satımlarda kullanılan bir diğer yöntem de escrow denilen emanetçi bir aracı kullanmaktır.

Bu alışveriş, Bitcoin para değiş tokuşu olabileceği gibi herhangi bir eşyanın satışı ya da fiziksel olmayan başka bir unsurun değiş tokuşu da olabilir. Bu yöntemde, her iki tarafın da güvenebileceği üçüncü bir şahıs bulunur.

Bu şahıssa her iki kişi de değiş tokuşu yapılacak şeyleri gönderir. İki taraftan da önceden anlaşılan şeyler emanetçiye ulaştığında, emanetçi bu eşyaları ya da paraları yeni sahiplerine ulaştırır. Anlaşma şartları işlemin başlangıcında 3 kişi tarafından da onaylanmış olmalıdır.

Bu hizmeti sunan kişi ya belli bir ücret karşılığı ya da komisyon veya bahşiş alarak çalışır. Bazı kişiler ise herhangi bir ücret talebinde bulunmamaktadır.

Önemli olan böyle her iki tarafın da güvenebileceği bir kişiyi bulmak olacaktır. Genelde benzer aracılık hizmetlerini daha önce başarıyla gerçekleştirmiş olan böyle güvenilir kişilerin listesi Bitcoin forumlarında ve diğer platformlarda tutulur.

Özellikle meblağlar yükseldikçe aracı kullanmak her zaman alım-satım işinin güvenilirliğini artıracaktır.

Sitemiz üzerinden “Kripto Çevirici” aracını kullanarak tüm coin borsası hakkında dolar, türk lirası, euro tüm işlemleri yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin ve Güvenlik başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin Güvenliği ve Bitcoin Online Cüzdan hakkında bilgiler verilmektedir.