Hisse senedi ve tahvil arasındaki farklar bazen karıştırılmaktadır. Bunun için yazımızın devamını okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hisse Senedi ve Tahvil Arasındaki Farklar

Hisse senedi ve tahvil kıyaslandığında hisse senedi ve tahvil arasındaki hukuksal ve ekonomik farklar bulunmaktadır.

Tahviller ve Hisse Senetlerinin Hukuksal Açıdan Farklar

Hisse senedi ve tahviller arasındaki hukuksal farklar şunlardır:

  • Hisse senedi bir mülkiyet senedi olmakla beraber tahvil ise bir borç senedidir.
  • Hisse senedi sahibi, satın almış olduğu hisse senedini çıkaran şirket ya da kuruluşun ortağı olurken,  tahlil sahibi, tahvili çıkartan şirket ya da kuruluşun uzun vadeli alacaklısı konumuna gelmektedir.
  • Hisse senedi sahibi, özsermaye kullandırdığı için şirketin belli bir oranda sahibidir. Kahve sahibi ise tahvil aldığı şirkete yabancı sermaye sağlamaktadır.
  • Hisse senedi sahipleri, satın aldıkları hisse senetleri sebebiyle şirketin ortağı olarak hak sahibi olurken; aynı zamanda şirketin tanınmış olan bütün ortaklık haklarından yararlanabilir. Tahvil sahiplerinin ise şirketteki alacaklarından başka bir hakkı bulunmamaktadır.  Tahlil sahiplerinin şirket yönetimine katılması mümkün değildir. Fakat bunun karşılığında şirketin elde etmiş olduğu brüt kardan ilk olarak tahvil sahiplerine faiz ödenmektedir.
  • Hisse senedinde vade yoktur. Hisse sahipleri ile şirket arasındaki ilişki sonsuzdur fakat  hisse senedi sahibi değişebilir. Tahvilde kesin olarak belirlenmiş bir vade bulunması sebebiyle tahvil sahibi ve şirket arasında bulunan hukuki ilişki vade sonunda sona ermektedir.
  • Hisse senetlerinde elde edilen getiri hisse senedinin değerinin artması ve şirket tarafından dağıtılan kar payı ile belirlenmektedir. Şirket sahibinin yıl içerisinde veya hangi yıl ne kadar miktarda gelir elde edeceği veya zarar edeceği belli değildir. Tahvillerde ise  elde edilecek getiri belli ve sabittir. Sadece faizli tahvillerin faiz oranları ekonomik koşulların değişmesi halinde mevzuat değişikliği ile değişebilmektedir. Hisse senetleri değerinin altında bir fiyata satılamaz fakat tahviller mevzuat gereği iskontolu olarak ihraç edilebilir.
  • Şirketler tarafından çıkarılan tahviller aynı zamanda tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşları tarafından da çıkarılabilir. Her biri bir katılma payı ifade eden hisse senetleri ise anonim şirketler aracılığıyla ihraç edilebilir. Tahviller, itfa planı dahilinde itfa edilebilir. Hisse senetlerinde itfa edilme söz konusu değildir.

Tahviller ve Hisse Senetlerinin Ekonomik Açıdan Farkları

Hisse senedi ve tahvil arasında ekonomik açıdan en önemli fark riskler ile alakalıdır. Tahvil sahibi şirketin kar ve zarar riskine dahil değildir. Herhangi bir iflas ya da tasfiye durumunda tahvil sahipleri alacaklarını hisse senedi sahiplerinden önce tahsil etmektedir. Hisse senedi sahipleri alacaklarını, şirketin bütün borçlarının ödenmesinin ardından ve tasfiye masraflarının çıkarılmasının ardından kalan hisseler oranında paylaşacaktır.

TTK tarafından tahvil kıymetli evrak sayılmıştır fakat çek, bono ve poliçeler gibi mütalaa edilmemiştir. Nitelik bakımından adi borç senetlerinin bile gerisindedir. Ülkemizde satışı gerçekleştirilecek Sermaye Piyasası araçları için sahip olduğu ihraç değerinin binde 3’ü kadar tutar, kurul nezdinde bulunan bir özel hesaba yatırılır. Bu ücret tahvil ihraçları için de yatırılmaktadır.

Bu kapsamda hisse senedi sahipleri tamamen risk altında bulunmaktadır. Turistler arasında temettü alıp almama riski de bulunmaktadır. Bu yüzden hisse senetleri yatırımları, tahvil yatırımları ile karşılaştırıldığında daha riskli bir yatırım aracıdır.

Hisse senedi ve tahvil arasındaki ekonomik fark seçeneklerinden biri de tahliller sabit bir gelire sahipken, hisse senetleri değişken bir gelire sahiptir. Faiz oranları devlet tarafından belirlenir. Tahvil oranlarının enflasyonun altında tutulması halinde, tahvil geliri sıfır olabilir.

Bir önceki yazımız olan 5000 TL ile Ne İş Yapabilirim? başlıklı makalemizde 5 bin tl ile yatırım, İş Fikirleri ve Sermaye hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz