• YARIM ALTIN
  2.579,00
  % 0,73
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  566187,323
  % -1,33
 • BIST 100
  %

İpotekli Kredi Nedir? Kimler Kullanabilir?

İpotekli Kredi Nedir? Kimler Kullanabilir?

İpotekli kredi aynı zamanda ipotekli ihtiyaç kredisi veya bireysel finansman kredisi olarak da adlandırılmaktadır. Sadece ihtiyaç kredilerinin yeterli olmadığı durumlarda veya ihtiyaç kredilerinin tanımladığı tutarların daha üstünde bir kredi miktarına sahip olmak için ipotekli kredi seçenekleri tercih edilmektedir.

​İpotekli kredilerde üzerinize ait olan herhangi bir mal varlığını ipotek ettirerek daha fazla kredi miktarı ve daha kolay kredi ödeme imkânları bankalar tarafından sunulmaktadır. İpotek ettirdiğiniz menkulün değeri ne kadar yüksek olursa sağlanacak kredi miktarı da paralel olarak büyümektedir.

İpotekli Kredi Kullanım Alanları

​İpotekli kredilerin tercih edilmesi için birden çok neden yer alabilmektedir. Tüketici açısından riskli bir kredi çeşidi olarak düşünülse de ödeme konusunda kendinize güvendiğiniz takdirde birçok şartlardan daha iyi şartlarda kredi kullanabilmektesiniz. ​Tüm ödemeleri tek bir yere yapmak isteyenler, konut kredisi için peşinat tutarını oluşturamayanlar, yüksek tutarda ihtiyaç kredisi ihtiyacı duyanlar genellikle seçeneklerine başvurmaktadır.

Normal Kredi İle Arasındaki Farklar Nelerdir?

– Vergiler konusunda ipotekli krediler normal kredilere oranla daha avantajlıdır.

– İpotekli kredilerde daha yüksek tutarlarda para çekilebilir.

– Normal kredilerin faizleri daha yüksek oranlarda iken, ipotekli kredilerin faizleri daha düşüktür.

İpotekli Kredi Şartları ve Özellikleri

– İpotek ettiğiniz menkulün değerinin 4/3 kadar kredi kullanabilirsiniz.

– 3 yıla kadar vade oranları bulunmaktadır.

– İpotek ettirmeyi düşündüğünüz menkul kullanımın ardından ipotek edilir.

– Bankalar ipotek kredilerinde ek teminat isteme hakkını saklı tutarlar.

– Kullanımda otomatik olarak DASK, konut ve hayat sigortası başlatılır.

Kredi başvurusu nasıl yapılır, kimler kredi çekebilir gibi tüm konularda hazırladığımız rehberler sitemizde yer almaktadır. Bu linke tıklayarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Hızlı Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde en hızlı kredi veren banka, Kredi ve Kredi Kampanyaları hakkında bilgiler verilmektedir.