Karma ekonomi nedir? Ekonomi ile az çok ilginiz varsa çevrenizin karma ekonomi nedir soruları ile mutlaka karşılaşmışsınızdır.  Karma ekonomi nedir sözlük anlamı olarak devlet ve özel girişimlerin ekonomiyi beraber yönettikleri sistem olarak tanımlanabilir. Bu sistem serbest ekonomi veya liberal ekonomi aksine ekonomi de devlet müdahalesine de açık olması demektir.

Kapitalizm ve Sosyalizm iktisat anlayışlarının arasında yer alan bu sistem özellikle kalkınmakta olan tercihi konumundadır. Devlet belirlediği kalkınma modelleri ile ekonomiye yön verirken özel sektör yatırımlarına bu yönlendirme ile rota çizmektedir. Devletlerin belirledikleri bu istikamet planlı karma ekonomi nedir sorusunun da yanıtıdır.

Devletler karma ekonomilerde verdikleri teşvikler ile piyasaya yön vermektedir. Örneğin kimi dönem tarım teşvikleri artarken kimi dönem ise sanayi teşvikleri artmaktadır. Kimi zaman ise devlet bizzat kendi yatırımları ile ekonomilerde belirleyici rol oynamaktadır.

Karma ekonomi nedir sorusu ile beraber karma ekonominin 3 temel özelliğini de belirtmek gerekmektedir. Karma ekonomiler, zaman zaman verdikleri teşvikler ile beraber özel mülkiyeti korumaktadır. Bunun yanında özel sektörün fiyat belirlemesine çok fazla müdahale etmemeye çalışır. Ve son olarak özel girişimin gücü kadar kuvvetli olmaktadır.

Karma Ekonomi Avantajları Nelerdir?

Karma ekonomilerde devletler ekonominin içerisinde olduğu için aktif ekonomi nabzını ölçebilmektedir. Devletler halkının ihtiyaçlarını gözeterek onların gereksinim duydukları ürünlere daha uygun rakamlarla ulaşabilmelerini sağlayabilirler.

Karma ekonomi sayesinde pazar başarısızlığı riski sıfıra iner. Çünkü devletler tüketimi noktasında sorun olan ürünlerin üreticilerini mağdur etmemek adına pazara doğrudan müdahale edebilirler. Bunun yanında ekonomik kriz gibi durumlarda devlet üretici ve tüketicinin mağdur olmaması için gerekli adımları atma imkânı bulabilmektedir.

Devlet firmaları pazarda aktif olarak rol aldığı için piyasanın tekelleşmesinin önüne geçilir. Vatandaş oluşan rekabet ortamında kaliteli ürünleri uygun fiyatlara temin edebilerek en kârlı taraf olur. Aksi takdirde piyasada ki bir ürünü sadece kendi tekelinde bulunduran bir firma fiyatları istediği gibi belirleyebilecektir.

Türkiye’de Karma Ekonomi

Karma ekonomi nedir sorusu ile beraber karma ekonominin ülkemizde ve Dünya’da uygulanışı oldukça fazladır.  Türkiye’de karma ekonomik sistem incelemesine geçmeden önce Dünya genelindeki uygulanış yüzdelerini vermek gerekirse;

  • İzlanda’da devlet yüzde 57’lik bir dilimle ekonominin içerisinde yer alır. Bu oran günümüzde karma ekonomiler içerisinde en yüksek orandır.
  • İzlanda’nın ardından yüzde 52’lik dilim ile İsveç gelmektedir.
  • İsveç’i ise yüzde 47.3 ile İngiltere takip etmektedir.
  • Rusya’da devletin ekonomi içerisindeki rolü yüzde34.1’dir.

Türkiye’nin ekonomik sistemi nedir sorusunu ise karma ekonomik sistem olarak açıklamak mümkündür. Ülkemizin kurulduğu ilk dönemlerde benimsediği Devletçilik ilkesi ile dönem dönem yayınladığı Kalkınma Planı projeleri ile ekonomide her zaman aktif rol oynamıştır. Devletin ekonomi içerisindeki rolü yüzdelik olarak devamlı değişmektedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında özel teşebbüs desteklenmiş ve ülkenin kalkınmasındaki önemi vurgulanmıştır. Kalkınma planları ile beraber devletin müdahale yüzdesi 56’lara kadar çıkmıştır fakat günümüzde bu oran daha düşük bir konumdadır.

Bir önceki yazımız olan 2020 Bebek Bakıcısı Sigorta Primi Ne Kadar? başlıklı makalemizde Bebek Bakıcısı Sigorta Primi, Prim ve Sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz