İnternet üzerinden her alışverişte mutlaka girmemiz istenilen bilgiler arasında olan CVV hakkında birçok kişinin yetersiz bilgiye sahip olduğu görülmekte.

Genellikle bir şifre aksamı olarak tanımlanan CVV kodu hakkında konumuzda yer vereceğimiz detaylı bilgiler eşliğinde tüm her şeye ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş yapıldığı vakit karşımıza CVC veya CID olarak tanımlanan kod düzeneklerinin girilmesi istenmektedir. Bu değişikliğin temel sebebi ise farklı firmalar tarafından değişik bir biçimde algılanmasıyla alakalı olmaktadır.

Bu doğrultuda Visa, Master Card ve American Express gibi kredi kartlarında bulunan düzeneklerin tamamı birbirinden farklı olarak kullanılmaktadır. Bu farlılıklar kapsamında güvenlik kodlar birçok farklı çeşitliliğe sahip olmaktadır.

CVV Güvenlik Kodu Nedir?

Tüm bankaların tüketicilere sağladığı kredi kartlarının arkasında yer alan CVV kodları genellikle tüketiciler tarafından kredi kartı şifresiyle karıştırılmaktadır.

“Card Validation Volue” adını taşıyan CVV, kredi kartının güvenliğine yönelik düzenlenmiş ve belirlenmiş bir çeşit kod düzeneğinizdir.

Kredi kartınız bir başkasının eline geçmeyene kadar sizin dışınızda kimsenin bu kodu bilmesi imkansız. Bu kod düzeneği sadece ilgili banka sistemi ve kredi kartı sahibi tarafından bilinmektedir. Alışveriş ve çeşitli işlemlerde kullanılan kredi kartının güvenlik sorgulamasından rahatlıkla geçebilmesine olanak tanımaktadır.

2001 yılı öncesine kadar zorunlu bir durumda olmayan bu kod düzeneği 1 Ocak 2001 senesinden hemen sonra Visa tarafından zorunlu kılındı. Kredi kartlarında sadece CVV olarak değil, aynı zamanda CID veya CVC olarak da güvenlik kodu karşınıza çıkabilirsiniz. Bunun en açık sebebi ise, Visa için , Master Card için ve son olarak American Express için ise CID olarak kullanım tanımlaması göstermesindedir.

CVV Güvenlik Kodu Neden Önemli?

Son dönemlerde artan dolandırıcılık vasıflarına yönelik bankaların güvenlik şeritlerini güçlendirmeleri adına CVV kodunu devreye sokmuştur. Bu kapsamda aktif dolandırıcılık üzerine uğraş veren kötü niyetli kişilerin CVV koduna takılı kalması sağlanmıştır.

Güvenlik derecesi en üst safhaya çıkartılan ve oldukça hızlı bir alışveriş yapma imkanına olanak tanıyan bu güvenlik kodu sayesinde internet üzerinden rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Genel olarak alışveriş ödemesi yaparken ad soyad, kredi kartı numarası, şifre ve güvenlik kodunun istendiğine şahit olmuşsunuzdur.

Bir önceki yazımız olan Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizde Ev Kredisi, Kefilsiz Ev Kredisi ve Kefilsiz Konut Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz