Sevgili Moneyist,

Geçenlerde evlendim ve kocamın ailesiyle paylaştığı evine taşındım. (Adı ve ailesinin adı tapuda.) Şu anda kira için küçük bir miktar ödüyoruz, ancak kocam önümüzdeki birkaç yıl içinde evin ipoteğini üstlenmeyi umuyor. Ben geçim sahibiyim ve bu nedenle ipoteğe gidecek paranın çoğunluğu (hatta tamamı) benden gelirdi.

Bunu tam olarak taahhüt etmeden önce almam gereken herhangi bir önlem var mı? Ya da karşılaşabileceğim riskler nelerdir? Evlerini ödeyecek olursam ve onları satmak isterlerse ya da kayınpederim vefat ederlerse ya da evdeki paylarını kocamın kız kardeşine vermeye karar verirlerse ya da kocama ne olacağı konusunda endişeliyim. ve ayrılıyorum (ki bu daha kötü bir senaryo).

Tüm bu durumlarda evle ilgili herhangi bir hakka sahip olur muyum? Ne yazık ki, bazen aileyle uğraşmaktan mahrum kalabilirsiniz. Bunun olmasını nasıl engelleyebilirim? İpoteği ödemeye yardım etmek istiyorum. Kocamın ve ailesinin istenmeyen bir şey yapmayacağını düşünmek isterdim, ancak yine de önlem almak istiyorum. San Francisco Körfez Bölgesi’nde yaşıyorum.

Yardımın için teşekkürler.

Gelin

Moneyist: Kayınbiraderim annesinin yanına taşındı, iradesini değiştirdi, yeni bir emanet kurdu ve her şeyi miras aldı. Bize ait olanı iddia etmek için çok mu geç?

Sevgili gelin,

Kayınvalidenizin ipoteğini ödemek için evlilik fonlarını kullanmak, özellikle de ortaya koyduğunuz tüm potansiyel senaryolar göz önüne alındığında iyi bir fikir değildir. Muhtemelen düşünmediğiniz birkaç tane daha var, ama hepsi aynı yerde sona eriyor. Gelirinizi, servet oluşturmak ve / veya kendi ipoteğinizi ödemek için kullanabileceğiniz ve işiniz bittiğinde bir evin yarısı veya dörtte birini elde edeceğiniz gelir.

Bu amaçla kendi paranızı kullanmadan önce, ailenizin size ve kocanıza evin% 50’sini senet olarak bırakma talebini imzalaması ve / veya hem evin hem de evinizin sahibi olduğunuz bir anlaşma yapmanız gerekir. yasaların hayatlarının sonuna kadar orada yaşama hakları vardır. Kafanızı toplayın ve kendi ipoteğinizi ödeyin.

California bir topluluk mülkiyet eyaletidir. Ancak miras genellikle ayrı bir mülk olarak kabul edilir. Ama o kadar kesik ve kuru değil. Santa Monica, California merkezli bir hukuk firması olan Fernandez & Karney’e göre, “Boşanma sürecindeki işlerin çoğu, evlilik boyunca ayrı ve topluluk mülklerinin birbirine karıştığı yerlere ayrılıyor.”

Moneyist: Annemin vasiyeti, erkek arkadaşının öldükten sonra evinde yaşayabileceğini söylüyor. Tapu bana devredilse bile onu yine de atabilir miyim?

Kocanızın ipoteğin bir kısmını ödemek için evlilik fonlarını kullanacağınız göz önüne alındığında, evin onun payı ayrı mülkten ikinizin de yarısının% 50’sine sahip olduğunuz topluluk mülküne dönmelidir. Benzer şekilde, bu evde iyileştirmeler yaptıysanız, mülkün onun kısmı topluluk mülkü olur.

Ama bu dağınık. İpoteğin yarısına katkıda bulunmadan önce, eşinizin ve eşinizin her şeyi yazılı olarak kabul ettiğinden emin olun. Dediğiniz gibi, tüm bu ipoteği ödeyebilirsiniz, kayınlarınız ölebilir, bu da evin kocanız ve kız kardeşi arasında 50/50 bölünmesiyle sonuçlanır, kocanızdan boşanırsınız ve dörtte bir evde kalırsınız.

Bu sütun başka hiçbir şeyi kanıtlamıyorsa, o da ailelerin ve dünyada en çok güvendiğiniz kişilerin bazen en öngörülemez olanlar olabileceğidir.

Moneyist’e, koronavirüs ile ilgili herhangi bir finansal ve etik soruyu qfottrell@marketwatch.com adresinden e-posta ile gönderebilirsiniz.

Merhaba MarketWatchers. Çıkış yapmakMoneyist özel Facebook FB,
-% 0,89
hayatın en çetin para sorunlarına cevaplar aradığımız grup. Okuyucular bana her türlü ikilemle yazıyor. Sorularınızı gönderin, ne hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi söyleyin veya en son Moneyist sütunlarında tartışın.

.

Bir önceki yazımız olan 'Hizmet ihracatı' için desteklere ulaşmak artık daha kolay başlıklı makalemizde artık, daha ve desteklere hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz