Konut kredisine uygun ev almak, diğer kredi türlerine göre çok daha detaylı işlemleri olan aynı zamanda uzun süren bir süreçtir. Çoğu kişi, ilk kez konut kredisi başvurusu yapmadan önce alacakları eve karar verip, kredi notuna ve gelir belgesine uygun kredi çekince sürecin hallolacağını sanırlar; oysaki o kadar kolay değildir.

Konut Kredisine Uygun Ev

Finansif.com olarak konut kredisi başvurusu için konut kredisi hesaplama işlemleri yapacaklara daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere konut kredisi başvurusu yapmadan önce alacağınız eve karar vermeniz gerekiyor. Banka, başvurunuzun ardından sizin kredi notu ve gelir durumunuzun krediye uygunluğuna karar verdikten sonra, almak istediğiniz evin krediye uygunluğunu araştırmaya başlar.

Bu süreçte, anlaşmalı kurumlardan gelen uzmanlar almak istediğiniz evin ekspertiz raporunu çıkarırlar.

Ekspertiz Raporu Nedir?

Ekspertiz raporu, alacağınız evin gerçek piyasa değerini belirlemek amacıyla gayrimenkul uzmanlarının çıkardığı rapordur. Evin gerçek değeri belirlendikten sonra krediye uygunsa banka ancak o zaman kredilendirme yapacaktır.

Burada önemli not şu: Ekspertiz raporunun ücreti sizden tahsil edilir. Ortalama 500 TL gibi bir tutarda olan bu ücreti boşuna vermemek için krediye uygun ev bulmanız gerekiyor.

Ekspertiz Düşük Geldi, Şimdi Ne Olacak?

Alacağınız ev, başvurduğunuz kredi tutarına uygun değilse, yani ekspertiz düşük geldi ise yapacak hiçbir şey yoktur. Verdiğiniz ekspertiz ücreti de boşa gider.

Bu yüzden de almak istediğiniz eve karar verirken;

Tapu üzerinde “mesken” sınıfına dahil olduğuna emin olun. Zira “iş yeri, dükkan, depo” gibi taşınmazlara konut kredisi verilmez.

Aynı şekilde, evin kat irtifakı veya kat mülkiyeti sahibi olduğundan emin olun. Bunların tamamı tapu belgesinde yazıyor.

Alacağınız eve sonradan yapılan eklemeleri öğrenin. Yapılan her ek, sözgelimi balkon, oda birleştirme, çatı birleştirme gibi işlemler krediyi alma ihtimalinizi düşürecek.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi İşlem Masrafları ve Gerekli Belgeler başlıklı makalemizde Faiz, Faiz Oranları ve Kefilsiz Konut Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz