Kredi notu sözcüğünü daha önce duymadıysanız bankalarla çalışmamışsınız demektir. kredi notu müşterinin bankalar nezdinde güvenilir olup olmadığını belirleyen bir puanlama sistemidir.Bankalara kredi için başvurduğunuz zaman sizi değerlendirirken ilk bakacakları kriter kredi notunuz olacaktır kredi notu yüksek olan müşteri daha uygun şartlarda kredi alırken notu düşük olan müşteri yada daha ağır şartlarla kredi kullanır yada kredi talebi onaylanmaz Kredi Notu Neden Düşer? sorusunun temel cevabı müşterinin bankaların kurallarına uymamasıdır.

Kredi Notunun Düşmesinin Nedenleri * Kredi Kartı Ödemelerinin Geç Yapılması: Bankaların müşterinin kredi notunu belirlerken ilk baktığı şartlardan biri müşterinin kredi kartı sahibi olup olmadığı ve kredi kartı ödemelerini düzenli yapıp yapmadığıdır. Ödemenin tamamını yapamıyorsanız en azından asgari ödemelerin düzenli yapılması kredi notunu korumak açısından önemlidir.

* Kefil olmak Kredi Notunu Etkiler: Bankaya olan borç sizin değilse ve birine kefil olduysanız ve kefil olduğunuz kişi ödemelerini yapmıyor yada bir takvim yılı içinde 3 kere ödemelerini aksatıyorsa bu aksamadan dolayı otomatik olarak sizin de kredi notunuz düşecektir.

* Kendi Kredinizi de Zamanında Ödemelisiniz: Kredi notu için en belirleyici kriter kendi kredi borcunuzu zamanında ödemenizdir kredi türü ne olursa olsun önemli olan kredinin tam zamanında ödenmesidir erken ödeme artı puan kazandırmaz önemli olan ödemenin tam zamanında yapılmasıdır.

Bütün bu şartları yerine getirmenize rağmen kredi notunuz düşük ise itiraz hakkınız vardır Kredi kayıt bürosu na yazılı dilekçe ile başvurunuz değerlendirilir.

Kredi Kayıtları Nerede Tutulur?

2011 yılına kadar bankalar kredi kayıtlarını kendi sistemlerinde tutuyorlardı ve bu bilgileri başka bankalarla paylaşmıyorlardı, duruma çözüm olarak merkez bankası bünyesinde Kredi Kayıt Bürosu oluşturuldu. Türk bankacılık sistemindeki bütün müşterilerin kredi kayıtları burada tutuluyor ve bankalar bu bilgilere erişebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu 0 Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi? başlıklı makalemizde 0 kredi notu ve kredi, Kredi notu ve kredi notum 0 hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz