Bankalardan çekilen kredi veya kredi kartı borçlarına yönelik ödenmeyen borçlar için bankalar tüketiciler için farklı hizmetlerde sunmaktadır. Kredi borcu yapılandırma ve kredi kartı borç taksitlendirme gibi işlemlere yönelik işlemlerinizi hemen her bankadan gerçekleştirebilirsiniz. Buna birden fazla bankaya olan borçlarınızı tek bir bankada da toplayarak borç kapatma kredisi gibi sistemlere de dahil olabilirsiniz.

Kredi veya kredi kartı üzerine borçlarını ödeyemeyen tüketiciler için bankalar tarafından sunulan yapılandırma hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Sistem olarak birbirlerine benzeseler de ilk olarak kredi borcu yapılandırma işlemine, hemen sonrasında da kredi kartı borcu yapılandırma işlemine yönelik detaylı bilgiler aktaracağız.

Kredi Borcu Yapılandırma

Kredi borcunuzu ödeyemiyorsanız, öncelikle iki farklı kanal yolu üzerinden yapılandırma hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bunlardan ilki telefon, ikincisi ise şubelere giderek başvuru da bulunmanız gerekmektedir.

Eğer banka şubelerine gidecek vaktiniz yok ise, bu kapsamda ilgili borcun bulunduğu bankanın iletişim bilgilerinden müşteri destek hattını arayarak karşınıza çıkacak olan menüden kredi borcuna yönelik işlemlere yönlendirilmeyi sağlayın.

Hemen ardından karşınıza çıkacak olan müşteri temsilcisi ile diyalog halinde bulunarak kredi borcunuzu yapılandırmak istediğinizi belirtin. Yeni düzenlemeler ile birlikte artık kredi borçlarını 72 aya kadar varan vade seçenekleri doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.

Yapılandırma hizmetinden faydalanabilmek için öncelikle kredi borcunuzun gecikmeye düşmesi gerekmektedir. Eğer borcunuz gecikmeye düşmemiş ise, bu kapsamda herhangi bir yapılandırma hizmetinden faydalanamazsınız.

Banka şubelerinden de aynı şekilde cevap alacağınız bu durum nezdinde öncelikli olarak banka borcunuzun gecikmeye düşmesini beklemelisiniz.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borcuna yönelik durumlarda da tıpkı kredi borcunda da olacağı üzere aynı hizmetten faydalanabilirsiniz. Genellikle kredilerde 48 ay, inisiyatife göre 72 aya kadar varan vade seçeneklerinin sunulduğu yapılandırma kredisi, ek olarak kredi kartı borcu yapılandırma hizmetinde de sunulmaktadır.

Sürekli olarak alışverişlerde kullanmakta olduğumuz kredi kartı borçlarının gecikmeye düşmesi ile birlikte ister telefon ister bankaların şubelerine giderek de yapılandırma ile ilgili olarak başvuru da bulunabilirsiniz.

Kredi kartı gibi ürünlerin bankalar kapsamında en çok kullanılan hizmet olması, bankalar tarafından tüketiciyi sıkmayan ödeme planlarına dahil etmesini sağlamaktadır.

E-devlet üzerinden kredi ve kredi kartı borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Ayrıca “Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır?” haberimizi de inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde Findeks, Kredi ve Kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz