• YARIM ALTIN
  1.557,50
  % -0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2916
  % 0,86
 • € EURO
  8,5355
  % -0,93
 • £ POUND
  9,5277
  % -0,26
 • ¥ YUAN
  1,0429
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % 1,12
 • BITCOIN
  85287,708
  % 0,65
 • BIST 100
  1.060,59
  % 2,53

Kripto Para Birimi Güvenlik İpuçları

Kripto Para Birimi Güvenlik İpuçları

Kripto Para Birimi Güvenlik İpuçları

Burada bilmeniz gereken tüm temek güvenlik ipuçlarından bahsetmeye çalışıcam. Bu yazıyı okudukdan sonra güvenliğinizi tekrar kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Güvenlik Önlemlerini Ciddiye Alın

Blockchain ve kripto para doğal olarak güvenlidir. Diğer insanlarla kripto para birimleri hakkında konuştuğunuzda, blockchain’i veya kripto para biriminizi hackleyebilecekleri argümanı kolayca bulacaksınız. Bu, birçok insanın mütevazı olma eğiliminden kaynaklanan yanlış bir durumdur. Bu teknoloji şifreleme korumalı algoritmalar tarafından korunur, böylece kripto para birimleri. Sistemin kendisi zaten bilgisayar korsanlarına karşı bir güvenlik önlemidir. Bunu kırmak için muazzam bir hesaplama gücüne ihtiyacınız olacak.

Hackerlar kripto para birimi kendileri hackleyemezlerse hedefleri kullanıcılar olacaktır. Güvenlik eksikliği için avlanacak ve ceplerini doldurmak için dijital varlıklarınızı gizlemek için kullandığınız platformu hackleyecekler. Bu nedenle, en önemli güvenlik ipucu güvenlik önlemlerini almak ve bunu ciddiye almaktır.

Karmaşık Parolalar Kullanın

Birçok okuyucu için bu ipucu basit görünebilir. Ancak bugün bile, en yaygın üç şifre 123456, 123456789 ve en komik şifredir.

Parolanızda büyük ve küçük harfleri, sayıları ve simgeleri birleştirmeyi deneyin. Şifre ne kadar uzun olursa o kadar iyidir. Şifrenizin ne kadar güçlü olduğunu görmek için çevrimiçi şifre test uygulamalarını kullanabilirsiniz. Rastgele şifreler elde etmek için bir şifre üreticisi kullanmak da oldukça iyi bir fikirdir.

Herkese Açık Wifi’den Kaçının

Genel WiFi rahat bir hizmet olabilir, ancak bağlıyken hesaplarınızla ilgili herhangi bir değişim veya etkileşimden kaçınmalısınız. Bilgisayar korsanları, oturum açma kimlik bilgileriniz gibi ağ üzerinden iletilen verileri kolayca toplayabilir.

Kimlik Avı Dolandırıcılığına Dikkat Edin

Kimlik avı dolandırıcılıklarını, geleneksel çevrimiçi bankacılık için kimlik bilgilerinizi çalmanın en yaygın yöntemi olarak bilinir. Kripto borsaları ve cüzdanlar da bu örtük tekniğe tabidir. Bilgisayar korsanları tarafından Bitcoin veya altcoinlerinizi çalmak için kullanılan en temel aldatmaca tekniklerinden biridir.

Kimlik avı dolandırıcılıkları orijinal siteye benzeyen sahte bir web sitesi oluşturur. Kullanıcı kandırılır ve bu sahte yönlendirildiğini bilmez. Kullanıcı adını ve şifresini girer kendi elleriyle bilgilerini bilgisayar korsanlarına vermiş olur. Hackerlar bu bilgilere ulaştıktan sonra kendi cüzdanlarına kolayca para gönderebilirler.

Güvensiz Borsalarda Oynamayın

Bu, kripto sahiplerinin yaptığı en yaygın hatalardan biri olabilir. Bazı borsalar, kripto para birimlerinizin gözetimi için tasarlanmamıştır. Bitcoin, kripto para biriminin kendisinden değil, borsa korsanlığından paralarınız çalınabilir. Normalde bilgisayar korsanları, büyük borsalara bişey yapamasalar bile güvenliği olmayan küçük borsalara saldırabilirler.

Bir önceki yazımız olan Blockchain Nedir? Blockchain Nerelerde Kullanılır? başlıklı makalemizde Blockchain, Kullanılır ve Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.