Kripto Para Nasıl Üretilir ve Yapılır? Paranın tanımını değiştirecek bir buluş olarak kabul edilen kripto para, son zamanların en popüler yatırım araçları arasında yer almaktadır. Dijital çağın başlaması ile birlikte birçok yerde bitcoin tanımı duyulmaktadır. Özellikle internet dünyası ile yakın olan kişiler, finansal ve ekonomi gelişmelerini takip eden kişiler bitcoin tanımını sık sık duymaktadır. Bu tanım ile birlikte akıllara kripto para nasıl üretilir ve kripto para nasıl yapılır gibi soruların cevapları da merak edilmektedir.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto para üretimi, oldukça farklı şekillerde gerçekleşebilmektedir. Bundan dolayı kripto para nasıl üretilir sorusuna çok farklı şekillerde yanıt vermek mümkündür. Kripto para üretiminde farklı yöntemlerin kullanılmasının sebebi, kripto para çeşidinin çok fazla olmasıdır. Bilinen toplamda 1278 farklı kripto para bulunmaktadır. Proof of work, Proof of stake, sabit miktar veya geliştiriciler tarafından kontrol edilen üretim adıyla 3 yöntem kullanılmaktadır.

Proof Of Work

Türkçe karşılığı yapılan işin kanıtlanması olan proof of work yönteminde yeni koin üretimi için birtakım elektronik cihazların belirli bir matematiksel algoritmaya çözüm üretmesi ve bu çözümün mevcut zincire eklenmesi gerekir. Çözümü bulan madenci, çözümü paylaştığında blok ödülü almaktadır.

Proof Of Stake

Proof Of stake tanımı, sahip olunan değerin kanıtlanması anlamına gelmektedir. Bu yöntemde kripto para yapmak, biraz daha farklı şekilde gerçekleşmektedir. Proof of stake yönteminde belirli bir süre geçtikten sonra kripto para üretimi otomatik olarak gerçekleşmektedir. Yani bu yöntemde cüzdanında belirli bir miktarda bakiyesi bulunan kişiler, diğer kişiler ile orantılı şekilde kripto paraya sahip olmaktadır.

Ödül almak için herhangi bir şey yapmak gerekmemektedir. Üretilen yeni koinler eşit oranlarda dağıtılmaktadır.

Kripto Para Nasıl Üretilir – Geliştirici Kontrolünde Tedarik

Geliştiriciler tarafından kontrol edilen para üretimi olarak da bilinmektedir. Daha basit bir kripto para yapma yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır. Yeni üretilecek olan paralar ve bunların yönetimi geliştiriciler tarafından belirlenmektedir. Tether, bu yönteme en güzel örnek olarak ön plana çıkmaktadır.

Bu yöntemde bazı geliştiriciler, para birimlerinin yenisini üretmek için banka kasalarına dolar koymaktadır. Yenisini üretmektedir. Bazı geliştiriciler ise toplamda belirli bir miktar üreterek bir daha koin üretimini engellemektedir.

Kripto para ticareti, son yıllarda oldukça popüler bir hale geldiği için yatırımcılar tarafından üretim şekli de merak edilmektedir. Bu üç yöntem, tercih edilen kripto para türüne göre uygun şekilde tercih edilerek üretim gerçekleştirmektedir. Üç yöntemde kripto para yapmak için aktif olarak kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Açık Anahtar Şifreleme Nedir? Bitcoin Açık Anahtarlı Şifreleme başlıklı makalemizde Açık Anahtar Şifreleme, Bitcoin ve Bitcoin Güvenliği hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz